Krzyże i kapliczki kamienne na Ziemi Kłodzkiej

Zapraszamy do zdobywania nowej odznaki regionalnej „Krzyże i kapliczki kamienne na Ziemi Kłodzkiej”. Odznaka została ustanowiona przez Oddział PTTK „Ziemi Kłodzkiej” w Kłodzku. Można ją zdobywać od 1 października 2017 roku. Żeby otrzymać odznakę, należy odwiedzić co najmniej 17 (z 20) krzyży oraz co najmniej 8 (z 9) kapliczek z wykazu stanowiącego załącznik do regulaminu.
Czytaj dalej…

 

Borówkowa – wieża widokowa

Borówkowa (900 m n.p.m.) – szczyt w północnej części Gór Złotych, na granicy polsko-czeskiej. Wznosi się pomiędzy Przełęczą Lądecką a Przełęczą Różaniec i jest najwyższym szczytem tej części pasma. Z Borówkowej roztaczają się znakomite panoramy, osiągalne głównie dzięki zbudowanej w 2006 roku wieży widokowej.
Czytaj dalej…

 

Włodzicka Góra – wieża widokowa

Włodzicka Góra (758 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Wzgórz Włodzickich. Znajduje się na północno-zachodnim krańcu długiego na ok. 20 km pasma i dominuje nad pobliską wsią Świerki. I właśnie ta miejscowość, a zwłaszcza przystanek kolejowy Świerki Dolne, jest dobrym punktem startowym dla wycieczki na szczyt. Zaprowadzi nas tam zielony szlak.
Czytaj dalej…

 

Wieża widokowa w Suszynie

„Suszynka” – tak nazywa się nowa atrakcja turystyczna gminy Radków. Wieża widokowa w Suszynie to obiekt zbudowany całkowicie od podstaw. Wieża powstała w ramach realizacji polsko-czeskiego projektu „Miejsca pełne widoków”. Łączny koszt budowy to 1,1 mln zł, z czego 85% stanowiły fundusze unijne. Uroczyste otwarcie odbyło się w samo południe 19 grudnia 2014 r.
Czytaj dalej…

 

Wieża widokowa na Kalenicy

Kalenica (964 m n.p.m.) to szczyt położony w środkowej części Gór Sowich. Jest trzecią pod względem wysokości górą tego pasma. Na wierzchołku znajduje się stalowa wieża widokowa zbudowana w 1933 roku. Wieża ma 20 metrów wysokości i dwa tarasy widokowe (pierwszy na wysokości 14 m). Na górny taras prowadzi 70 metalowych schodów ułożonych wewnątrz wieży. […]
Czytaj dalej…

 

Odznaka „Korona Ziemi Kłodzkiej”

Odznaka „Korona Ziemi Kłodzkiej” jest odznaką regionalną Oddziału PTTK im. dr. M. Orłowicza w Międzygórzu. Celem odznaki jest zachęcenie do poznawania gór, uprawiania turystyki i krajoznawstwa górskiego na terenie Ziemi Kłodzkiej. Odznaka jest jednostopniowa. Okres zdobywania odznaki jest nieograniczony. Odznakę zdobywa się w czasie pieszych wędrówek przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa w górach. Wędrówkę odbywa […]
Czytaj dalej…

 

Czarna Góra – wieża widokowa

Czarna Góra (1205 m n.p.m.) – szczyt w ramieniu Żmijowca w Masywie Śnieżnika. Góra jest doskonale widoczna niemal z całej Ziemi Kłodzkiej. Patrząc z dna doliny wydaje się wyższa od Śnieżnika i dlatego jest często z nim mylona. Charakterystycznym wyróżnikiem Czarnej Góry jest przekaźnik telewizyjny zbudowany na północnym stoku.
Czytaj dalej…

 

Góra Świętej Anny – wieża widokowa

Góra Świętej Anny (647 m n.p.m.) jest piątym co do wielkości szczytem Wzgórz Włodzickich. Wznosi się na południe od Nowej Rudy i leży w granicach administracyjnych tego miasta. Cechą charakterystyczną tutejszej gleby jest czerwone zabarwienie – dominuje czerwony spągowiec. Ozdobą szczytu jest kamienna wieża widokowa z 1911 r., gruntownie wyremontowana i udostępniona turystom jesienią 2014 […]
Czytaj dalej…