Jesień na Torfowisku

Torfowisko pod Zieleńcem warte jest odwiedzenia o każdej porze roku – także jesienią. Tutejszy krajobraz bywa porównywany do tajgi syberyjskiej, tundry arktycznej, a nawet do wyglądu Europy z czasów panowania lodowca. Surowość tego obszaru widoczna jest zwłaszcza teraz – późną jesienią. Rezerwat położony jest na wysokości ok. 750-770 m, w północno-zachodniej części Gór Bystrzyckich.
Czytaj dalej…

 

Fort na Kamiennej Górze

KAMIENNA GÓRA (704 m n.p.m.) /niem. Steinberg/ to szczyt na północno-wschodnim krańcu Gór Bystrzyckich. Góruje nad Sokołówką i Pokrzywnem. Wierzchołek Kamiennej Góry opada bardzo stromo krawędzią tektoniczną w trzech kierunkach, w jedną stronę dość łagodnie, zaś sama kopuła szczytowa jest płaska.
Czytaj dalej…

 

Ruiny zamku Szczerba

ZAMEK SZCZERBA był jednym z trzech tego typu obiektów na Ziemi Kłodzkiej (pozostałe to Homole i Karpień). Strzegł przejścia granicznego na trakcie Kłodzko – Praga, przebiegającego w pobliżu obecnego Gniewoszowa. Początki budowy zamku okryte są tajemnicą, lecz zakłada się, że istniał on już w okresie sporów Bolesława Chrobrego o Ziemię Kłodzką.
Czytaj dalej…