W Górach Bystrzyckich pojawiła się nowa atrakcja turystyczno-przyrodnicza. Jest nią staw pstrągowy na potoku Rogoziniec, w pobliżu Polanicy-Zdroju. Staw został odtworzony w miejscu poprzedniego, zbudowanego w 1880 roku. Inwestycję zrealizowało Nadleśnictwo „Zdroje” w Szczytnej, w ramach projektu małej retencji oraz przeciwdziałania erozji wodnej na terenach górskich. Pstrągów na razie w stawie nie ma. Pojawiły się […]
Czytaj dalej…
Góry Bystrzyckie
Jesień na Torfowisku
Torfowisko pod Zieleńcem warte jest odwiedzenia o każdej porze roku – także jesienią. Tutejszy krajobraz bywa porównywany do tajgi syberyjskiej, tundry arktycznej, a nawet do wyglądu Europy z czasów panowania lodowca. Surowość tego obszaru widoczna jest zwłaszcza teraz – późną jesienią. Rezerwat położony jest na wysokości ok. 750-770 m, w północno-zachodniej części Gór Bystrzyckich.
Czytaj dalej…
Torfowisko pod Zieleńcem
Jest takie miejsce na Ziemi Kłodzkiej gdzie rośliny są mięsożerne, a człowiek musi uważać żeby nie… wsiąknąć. Miejscem tym jest ścisły rezerwat florystyczny o nazwie „Torfowisko pod Zieleńcem”. Rezerwat położony jest na wysokości ok. 750-770 m, w północno-zachodniej części Gór Bystrzyckich.
Czytaj dalej…
Jedlnik – najlepszy punkt widokowy
Jedlnik (746 m n.p.m.) /niem. Dreitannenberg/ – rozległy szczyt w południowej części Gór Bystrzyckich, w zakolu Autostrady Sudeckiej. Nazwa powstała w XIX w. od rosnących na szczycie trzech jodeł (obecnie symbolem góry jest rosnąca na jej stokach sosna karłowata…).
Czytaj dalej…
Jagodna – najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich
JAGODNA (977 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich. Do 1589 r. biegła tędy granica między Hrabstwem Kłodzkim a Czechami, przesunięta wówczas na nurt Dzikiej Orlicy. Popularność góra zaczęła zdobywać dopiero na początku XX w., kiedy wzniesiono wieżę widokową.
Czytaj dalej…
Góry Bystrzyckie – opis pasma
Góry Bystrzyckie – pasmo górskie w Sudetach Środkowych. Ciągnie się na długości ok. 40 km – od Przełęczy Międzyleskiej do Obniżenia Dusznickiego. Ogólna powierzchnia Gór Bystrzyckich to ok. 250 km kw.
Czytaj dalej…
Fort na Kamiennej Górze
KAMIENNA GÓRA (704 m n.p.m.) /niem. Steinberg/ to szczyt na północno-wschodnim krańcu Gór Bystrzyckich. Góruje nad Sokołówką i Pokrzywnem. Wierzchołek Kamiennej Góry opada bardzo stromo krawędzią tektoniczną w trzech kierunkach, w jedną stronę dość łagodnie, zaś sama kopuła szczytowa jest płaska.
Czytaj dalej…
Ruiny zamku Szczerba
ZAMEK SZCZERBA był jednym z trzech tego typu obiektów na Ziemi Kłodzkiej (pozostałe to Homole i Karpień). Strzegł przejścia granicznego na trakcie Kłodzko – Praga, przebiegającego w pobliżu obecnego Gniewoszowa. Początki budowy zamku okryte są tajemnicą, lecz zakłada się, że istniał on już w okresie sporów Bolesława Chrobrego o Ziemię Kłodzką.
Czytaj dalej…