Skalne Grzyby jak to grzyby – porozsiewane są po całym lesie. Największe ich skupisko znajdziemy w lasach Gór Stołowych między Batorowem a Radkowskimi Skałami. Na obszarze ok. 2,5 km długości i szerokości do 1 km, znajduje się ok. 100 różnych skałek o fantazyjnych kształtach. Tak naprawdę, są to skały piaskowcowe uformowane nie tylko w grzyby, […]
Czytaj dalej…
Góry Stołowe
Wodospady Pośny – wodna atrakcja Gór Stołowych
Góry Stołowe kojarzą się przede wszystkim z różnymi formami skalnymi i ciasnymi przejściami między nimi. W obrębie tego pasma znajduje się także atrakcja wodna, powstała dawno temu na fali popularności miejsc romantycznych. Są to wodospady na górskim potoku Pośna, będącej dopływem rzeki Ścinawki. To miejsce nosi nazwę Wodospady Pośny.
Czytaj dalej…
Sawanna Afrykańska
Żeby zobaczyć sawannę wcale nie trzeba jechać do Afryki. Namiastkę afrykańskiego krajobrazu można zobaczyć w Górach Stołowych, w pobliżu Łężyc Górnych. Wprawdzie nie hasają tutaj nosorożce czy żyrafy, ale zobaczymy obszerną górską łąkę ozdobioną porozrzucanymi wszędzie pojedynczymi skałkami.
Czytaj dalej…
Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Gór Stołowych (taką wysokość ma najwyższa forma skalna w całym paśmie – Fotel Pradziada). Góra wyróżnia się z daleka – ma charakterystyczny trapezoidalny kształt. Zaś Góry Stołowe to jedyne w Polsce pasmo górskie o budowie płytowej. Szczeliniec Wielki to krótko mówiąc – góra z piasku.
Czytaj dalej…
Góry Stołowe – opis pasma
GÓRY STOŁOWE to pasmo górskie w Sudetach Środkowych, zamykające od zachodu Kotlinę Kłodzką. Ciągnie się od okolic Chełmska Śląskiego i Krzeszowa, poprzez Mieroszów, okolice Kudowy-Zdroju, Pasterki i Radkowa po dolinę Bystrzycy Dusznickiej koło Polanicy-Zdroju.
Czytaj dalej…