Wycieczka na Suchoń

Suchoń (964 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Krowiarek, najdłuższej odnogi Masywu Śnieżnika. Znajduje się w pobliżu miejscowości Biała Woda, Idzików i Kamienna (gmina Bystrzyca Kłodzka). Obecnie szczyt jest zarośnięty i nie prowadzi przez niego żaden szlak turystyczny PTTK. Zapomniany przez wiele lat Suchoń zaczyna od niedawna przeżywać renesans, głównie dzięki zaliczeniu go do odznaki Korona […]
Czytaj dalej…

 

Wycieczka na Czarną Górę

Czarna Góra (1205 m n.p.m.) to najbardziej charakterystyczny szczyt w Masywie Śnieżnika. Góra widoczna jest z prawie każdego zakątka Ziemi Kłodzkiej. Często mylona jest ze Śnieżnikiem, gdyż patrząc z dalszej perspektywy wydaje się od niego wyższa. „Znakiem szczególnym” Czarnej Góry jest położony na jej północnych stokach przekaźnik telewizyjny. Szczyt można zdobyć na kilka sposobów.
Czytaj dalej…

 

Czarna Góra – wieża widokowa

Czarna Góra (1205 m n.p.m.) – szczyt w ramieniu Żmijowca w Masywie Śnieżnika. Góra jest doskonale widoczna niemal z całej Ziemi Kłodzkiej. Patrząc z dna doliny wydaje się wyższa od Śnieżnika i dlatego jest często z nim mylona. Charakterystycznym wyróżnikiem Czarnej Góry jest przekaźnik telewizyjny zbudowany na północnym stoku.
Czytaj dalej…

 

Źródło „Marianna”

W Masywie Śnieżnika jest wiele miejsc nazwanych imieniem Marianny Orańskiej. Np. przy żółtym szlaku prowadzącym z Kletna do Jaskini Niedźwiedziej, oprócz kamieniołomów Marianny, znajduje się źródło. Źródło Marianna zostało odkryte w 1955 r. „przy okazji” poszukiwania złóż fluorytu. Woda wypływa samoczynnie z odwiertu o głębokości 120 m, w ilości ok. 6 litrów/na sekundę. Jest to […]
Czytaj dalej…

 

Przełęcz Płoszczyna

Przełęcz Płoszczyna (817 m n.p.m.) oddziela Masyw Śnieżnika od Gór Bialskich. Nazwa czeska to Kladské sedlo, które oddziela Králický Sněžník od Rychlebskych hor. Przez przełęcz przechodzi droga ze Stronia Śląskiego do Starého Města na Morawach. Jest to końcowy odcinek drogi wybudowanej w XIX w. przez królewnę Mariannę Orańską.
Czytaj dalej…