Jaskinia Solna Jama

SOLNA JAMA jest jedną z mniejszych jaskiń sudeckich. Leży na wysokości ok. 580-590 m n.p.m. na wschodnim zboczu Czerńca, 10 metrów ponad korytem potoku Gołodolnik w wyrobisku starego kamieniołomu marmuru. Marmur ten odznacza się niebieskim i czerwonym żyłkowaniem, ma strukturę ziarnistą i listkowaną, jest zaliczany do najodporniejszych na Ziemi Kłodzkiej.
Czytaj dalej…

 

Jaskinia Radochowska

JASKINIA RADOCHOWSKA znajduje się w Górach Złotych w pobliżu wsi Radochów. Wejście znajduje się na skraju lasu u podnóża góry Bzowiec, w dolinie potoku Jaskiniec. Do czasu odkrycia Jaskini Niedźwiedziej, uchodziła za najdłuższą jaskinię w polskiej części Sudetów. O tym, że dawniej wnętrze zachwycało, świadczy przedwojenna nazwa – Reyersdorfer Tropfsteinhöhle (Radochowska Jaskinia Naciekowa).
Czytaj dalej…

 

Jaskinia Niedźwiedzia

JASKINIA NIEDŹWIEDZIA – największa jaskinia w Sudetach. Długość korytarzy szacuje się na ok. 3 km, przy różnicy wysokości ok. 60 m. Trasa turystyczna liczy ok. 360 m, ale oczom turystów dostępne jest ok. 500 m. W opinii większości turystów i grotołazów uchodzi za najpiękniejszą jaskinię w Polsce. Jaskinia Niedźwiedzia znajduje się w Masywie Śnieżnika, na […]
Czytaj dalej…