Góry Bialskie – opis pasma

POŁOŻENIE:
Góry Bialskie – pasmo górskie w Sudetach Wschodnich, w południowo-wschodnim „zakątku” Ziemi Kłodzkiej. Od Masywu Śnieżnika oddziela je Przełęcz Płoszczyna (817 m n.p.m.) i dolina Morawki; od Gór Złotych oddziela je Dolina Górnej Białej Lądeckiej i Przełęcz U Trzech Granic (1111 m n.p.m.). Od południa Góry Bialskie stanowią granicę polsko-czeską – wraz z Górami Złotymi Czesi wliczają to pasmo w skład Rychlebskich Hor.
Góry Bialskie stanowią dość zwarty masyw górski, porozcinany w kilku miejscach głębokimi dolinami potoków – Białej Lądeckiej, Morawki oraz ich dopływów. Brakuje tu centralnego zwornika, dlatego zawikłany jest układ topograficzny – ramiona mają postać szerokich grzbietów opadających stromo ku dolinom. Przełęcz Sucha (1002 m n.p.m.) i dolina Bielawki dzielą pasmo na dwie części. Wyższa i bardziej zwarta jest część południowa – tu też znajduje się najwyższy szczyt Gór Bialskich Postawna (1117 m n.p.m.); inne ważne kulminacje to Rudawiec (1112 m n.p.m.), Brusek (1116 m n.p.m.) i Smrek (1116 m n.p.m.). Część północna jest niższa i bardziej rozczłonkowana – tu najwyższym szczytem jest Czernica (1083 m n.p.m.); inne ważne kulminacje to Sucha Kopa (1062 m n.p.m.), Suszyca (1047 m n.p.m.), Płoska (1035 m n.p.m.) i Łysiec (964 m n.p.m.). Od 1981 r. Góry Bialskie objęte są ochroną w ramach Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE:
Ze względu na małe zaludnienie i swoistą dzikość krajobrazu, Góry Bialskie nazywane są „Sudeckimi Bieszczadami”. Co nie oznacza, że turyści nie mają tu czego szukać. Wręcz przeciwnie – jest to jeden z bardziej atrakcyjnych zakątków w Sudetach. Przez główne szczyty w części północnej oraz przez Puszczę Śnieżnej Białki prowadzą szlaki piesze. Dzięki dużej sieci dróg leśnych pasmo dostępne jest dla rowerzystów, zaś zimą dla narciarzy biegowych. W Bielicach i Nowej Morawie znajdują się wyciągi narciarskie.

Szczególnie warte zwiedzenia:
• rezerwat przyrody „Puszcza Śnieżnej Białki”, będący częścią starej puszczy jaworowej
• rezerwat przyrody „Nowa Morawa”
• długa i kręta dolina Białej Lądeckiej
• grupa skalna Trzy Siostry koło Starego Gierałtowa
• ośrodki narciarskie w Bielicach i Nowej Morawie

REKLAMA:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.