Góry Orlickie – opis pasma

POŁOŻENIE: 
Góry Orlickie – pasmo górskie zamykające od południowego zachodu Ziemię Kłodzką. Położone prawie równolegle do Gór Bystrzyckich, mają ogółem długość ok. 35 km. W granicach Polski znajduje się niewielki skrawek – ok. 13 km, w ich północnej części: od Przełęczy Polskie Wrota po stoki Maléj Deštný nad Zieleńcem. Najwyższym szczytem jest Velká Deštná (1115 m n.p.m.), a po stronie polskiej Orlica /Vrchmezí/ (1084 m n.p.m.). Czesi już w 1969 r. zaczęli chronić pozostałości naturalnego krajobrazu Gór Orlickich – na powierzchni ok. 204 km2 utworzono CHKO (Chráněná krajinná oblast) Orlické hory. Po naszej stronie granicy od 1981 r. objęte są ochroną jako Obszar Krajobrazu Chronionego „Góry Bystrzyckie i Góry Orlickie”. Strefa ochronna obejmuje zwarte kompleksy leśne ciągnące się od okolic Jawornicy aż po Kamieńczyk – na powierzchni ok. 259 km2.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE PO STRONIE POLSKIEJ:
Góry Orlickie to raj dla narciarzy, głównie zjazdowych. Zieleniec – zimowa stolica Ziemi Kłodzkiej, zapewnia doskonałe warunki do śnieżnych szusów przez średnio 150 dni w roku. Rejon ten sprzyja również od wiosny do jesieni wędrówkom pieszym, zaś zimą na nartach śladowych i biegowych.

Szczególnie warte zobaczenia:
• Droga Orlicka
• Ośrodek narciarski w Zieleńcu
• Złota Sztolnia na stokach Orlicy

Reklama:

1 komentarz do “Góry Orlickie – opis pasma

  1. Fantastycznych wrażeń dostarcza rowerowa wędrówka wzdłuż Dzikiej Orlicy. Po czeskiej stronie jest naprawdę sporo do zobaczenia.

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozwiąż równanie: *