Góry Orlickie – opis pasma

POŁOŻENIE: 
Góry Orlickie – pasmo górskie zamykające od południowego zachodu Ziemię Kłodzką. Położone prawie równolegle do Gór Bystrzyckich, mają ogółem długość ok. 35 km. W granicach Polski znajduje się niewielki skrawek – ok. 13 km, w ich północnej części: od Przełęczy Polskie Wrota po stoki Maléj Deštný nad Zieleńcem. Najwyższym szczytem jest Velká Deštná (1115 m n.p.m.), a po stronie polskiej Orlica /Vrchmezí/ (1084 m n.p.m.). Czesi już w 1969 r. zaczęli chronić pozostałości naturalnego krajobrazu Gór Orlickich – na powierzchni ok. 204 km2 utworzono CHKO (Chráněná krajinná oblast) Orlické hory. Po naszej stronie granicy od 1981 r. objęte są ochroną jako Obszar Krajobrazu Chronionego „Góry Bystrzyckie i Góry Orlickie”. Strefa ochronna obejmuje zwarte kompleksy leśne ciągnące się od okolic Jawornicy aż po Kamieńczyk – na powierzchni ok. 259 km2.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE PO STRONIE POLSKIEJ:
Góry Orlickie to raj dla narciarzy, głównie zjazdowych. Zieleniec – zimowa stolica Ziemi Kłodzkiej, zapewnia doskonałe warunki do śnieżnych szusów przez średnio 150 dni w roku. Rejon ten sprzyja również od wiosny do jesieni wędrówkom pieszym, zaś zimą na nartach śladowych i biegowych.

Szczególnie warte zobaczenia:
• Droga Orlicka
• Ośrodek narciarski w Zieleńcu
• Złota Sztolnia na stokach Orlicy

REKLAMA:

One Comment on “Góry Orlickie – opis pasma”

  1. Fantastycznych wrażeń dostarcza rowerowa wędrówka wzdłuż Dzikiej Orlicy. Po czeskiej stronie jest naprawdę sporo do zobaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.