Jak zostać rycerzem?

zostan_rycerzemŚredniowieczny rycerz miał wiele obowiązków – musiał podporządkowywać się woli władcy, zarządzać majątkiem, brać udział w turniejach, ale także w zbrojnych powstaniach. Ponadto musiał przestrzegać ściśle określonych zasad i wartości, którymi powinien kierować się każdy rycerz m.in. odwagą, wiernością czy szlachetną postawą wobec kobiet. Kto mógł zostać rycerzem? I czy w naszych czasach również istnieje rycerstwo? Zapraszamy do lektury!

zostan_rycerzem

Rycerze w średniowieczu

Rycerstwo jest to stan społeczny złożony głównie z konnych wojowników. Istniał w Europie w okresie średniowiecza. Warstwa ta w zamian za nadanie ziemi brała na siebie obowiązek służby swojemu władcy. Aby zostać rycerzem, kandydat musiał od 15. roku życia służyć u boku rycerza jako giermek. Taką funkcję pełnili przede wszystkim chłopcy z rodów szlacheckich, wysłani przez rodziców na dwór w celu nauki rycerskiego rzemiosła. Giermkowie uczyli się wszystkich ówczesnych sztuk wojennych (np. jazdy konnej, walki wręcz, mieczem, posługiwania się kuszą itd.), poznawali kodeks rycerski, a podczas wypraw wojennych byli wcielani do oddziału swojego rycerza. Giermek za wyjątkowe zasługi był pasowany na rycerza – otrzymywał symboliczne złote ostrogi i pas, nadawano mu również ziemię. Zazwyczaj pasowanie odbywało się, gdy giermek skończył 21 lat, jednak w wyjątkowych sytuacjach, mogło stać się to szybciej. Od tej pory musiał przestrzegać zasad etosu rycerskiego, w którego skład wchodziły m.in. hojność (przysparzała sprzymierzeńców), żądza sławy (rycerz szukał okazji do rozsławienia swojego imienia np. podczas bitew, polowań czy na turniejach), a także etyka walki (szacunek dla przeciwnika i równe szanse podczas walki).

Bractwo rycerskie

W skład etosu rycerskiego wchodziła również stanowa solidarność rycerska, czyli idea bractw rycerskich, zrzeszających rycerzy i powołujących towarzystwa turniejowe. W dzisiejszych czasach również mamy do czynienia z rozmaitymi bractwami, które odtwarzają wybrane przez siebie okresy historyczne, szyją sobie stroje i wykonują elementy uzbrojenia. Biorą również udział w rozmaitych turniejach organizowanych na terenie średniowiecznych zamków. Ci “rycerze” walczą o rozmaite nagrody, biorą udział w zawodach strzeleckich, a na koniec bawią się przy dźwiękach średniowiecznych instrumentów. Aby zostać rycerzem, w naszych czasach, wystarczy znaleźć bractwo rycerskie znajdujące się blisko naszej miejscowości. Nowa osoba w bractwie przechodzi swoisty “nowicjat” tzn. przez pierwsze parę miesięcy poznaje specyfikę walk rycerskich, obserwuje treningi i uczy się przygotowywać średniowieczny strój. Później decyduje czy chce zostać rycerzem. Największą trudnością, jaka spotyka nowych członków, jest przekroczenie bariery bólu, który pojawia się podczas uderzeń. Jeżeli wytrzyma to, będzie gotów by stać się “zbrojnym mężem”.

Ogniem i mieczem – zostań rycerzem

Aby zostać rycerzem “bezboleśnie” wystarczy wybrać się na imprezę firmową do Dworu Korona Karkonoszy. Oferta jest bardzo rozbudowana – można wybrać sobie postać z epoki (kata, żebraka, płatnerza, damę lub rycerza), a następnie wziąć udział w walkach rycerzy, zawodach łuczniczych, a nawet zdobyciu zamku Chojnik! Zapraszamy wszystkich błędnych rycerzy i piękne damy!

REKLAMA:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.