Jaskinia Niedźwiedzia

JASKINIA NIEDŹWIEDZIA – największa jaskinia w Sudetach. Długość korytarzy szacuje się na ok. 3 km, przy różnicy wysokości ok. 60 m. Trasa turystyczna liczy ok. 360 m, ale oczom turystów dostępne jest ok. 500 m. W opinii większości turystów i grotołazów uchodzi za najpiękniejszą jaskinię w Polsce. Jaskinia Niedźwiedzia znajduje się w Masywie Śnieżnika, na zboczu góry o nazwie Stroma (1166 m n.p.m.).

Jaskinia Niedźwiedzia została odkryta w październiku 1966 r. podczas prac eksploatacyjnych w kamieniołomie marmuru Kletno III. Odsłonięto wówczas poziomy otwór, który prowadził do niewielkiej komory nazwanej później Salą Niedźwiedzia. W namulisku znaleziono liczne kości dużych ssaków, w większości niedźwiedzia jaskiniowego (Ursus Spelaeus) – stąd nazwa. Do końca 1966 r. odkryto kolejne korytarze na środkowym piętrze oraz dolne partie. W kolejnych latach prowadzone były intensywne prace naukowe oraz dalsza eksploracja. W styczniu 1972 r. odkryty został w dolnym poziomie jaskini system korytarzy i sal o łącznej długości ok. 1 km. Odkrycia okazały się na tyle imponujące, że powołany został komitet naukowy sprawujący kontrolę nad ochroną tego obiektu. W 1977 r. jaskinię wraz z otuliną objęto ochroną jako rezerwat przyrody. 11 czerwca 1983 r., po ośmiu latach prac przygotowawczych, Jaskinia Niedźwiedzia otwarta została dla ruchu turystycznego.

Korytarze jaskini znajdują się na trzech poziomach połączonych tzw. kominami. Do zwiedzania udostępniono część korytarzy środkowych. Atrakcje dolnych partii można podziwiać na nakręconym w 2003 r. filmie o jaskini. Górne piętro znajduje się nad Salą Pałacową. Wypływająca właśnie stamtąd woda utworzyła efektowne kalcytowe kaskady i kamienne mleko na niższym piętrze. Główną atrakcją Jaskini Niedźwiedziej, przyciągającą tu rzesze turystów, są różne formy naciekowe. Zobaczymy tu m.in. podobne do sopli stalaktyty, stalagmity i stalagnaty, płaty draperii i zasłon, nacieki w postaci żeber i kaskad, nacieki podobne do pól ryżowych, misy martwicowe na dnie (kalcytowe kwiaty i kalafiory). Ponadto są tu liczne szczątki żyjących dawniej zwierząt. Możemy też spotkać zwierzęta żyjące obecnie: kilka gatunków nietoperzy oraz bezkręgowce, wśród których jest m.in. mały ślepy skorupiak wodny studniczek (Niphargus tatrensis).

Do jaskini prowadzą dwa sztuczne otwory. Pierwszy znajduje się na wysokości 793 m n.p.m. i funkcjonuje jako główne wejście. Drugim otworem, na wysokości 800 m n.p.m., opuszcza się jaskiniową trasę turystyczną. Dla ruchu turystycznego udostępnione jest środkowe piętro jaskini. Do wnętrza wchodzi się przez specjalnie wybudowany pawilon, w którym mieszczą się m.in. kasy, wystawa poświęcona jaskini, sala projekcyjna oraz mała gastronomia. Cała dostępna część turystyczna jest oświetlona, zwiedzanie trwa ok. 40 min. Trasa turystyczna prowadzi po betonowej ścieżce. W kilku miejscach, w celu usprawnienia zwiedzania, przebite zostały sztuczne sztolnie. Z budynku wejściowego wchodzi się przez śluzę do wnętrza jaskini. Dalej turyści zwiedzają m.in. Salę Lwa Jaskiniowego, Korytarz Człowieka Pierwotnego, Korytarz Mis Martwicowych, Korytarz Stalaktytowy oraz Salę Pałacową z okazałą szatą naciekową.

Otwory wejściowe zabezpieczone są specjalnymi śluzami chroniącymi mikroklimat jaskini przed wpływem czynników zewnętrznych. Także dlatego stosowane są limity wpuszczanych turystów: zwiedzanie odbywa się w zwartych grupach liczących maksymalnie 15 osób, pod opieką uprawnionego przewodnika. Obowiązują bilety wstępu. Część trasy dostępna jest dla osób niepełnosprawnych. W zimie przez kilka tygodni jaskinia odpoczywa od turystów.

REKLAMA:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.