Masyw Śnieżnika – opis pasma

Masyw Śnieżnika to pasmo górskie w Sudetach Wschodnich, drugie co do wielkości w polskiej części całych Sudetów. Najwyższym szczytem jest Śnieżnik (1426 m n.p.m.), który pełni rolę zwornika dla kilku „ramion”. Czesi nazywają go Králický Sněžník, od miasta Kraliky leżącego u stóp masywu.

Pasmo to zamyka od południa Kotlinę Kłodzką – przez szczyt Śnieżnika biegnie historyczna granica Ziemi Kłodzkiej i Czech. Masyw Śnieżnika z Górami Bialskimi graniczy na Przełęczy Płoszczyna (817 m n.p.m.) i przez dolinę Morawki; od Gór Złotych oddziela go Biała Lądecka; Przełęcz Międzyleska (534 m n.p.m.) i Rów Górnej Nysy stanowi granicę z Górami Bystrzyckimi. Szczyt Śnieżnika ma formę rozległej kopuły. Z wierzchołka rozchodzi się kilka ramion – grzbietów. Najwyższy ciągnie się ku południowemu zachodowi, wzdłuż granicy – znajdziemy tam takie szczyty jak m.in. Mały Śnieżnik (1326 m n.p.m.), Puchacz (1190 m n.p.m.) i Trójmorski Wierch (1145 m n.p.m.). Na zboczach Trójmorskiego Wierchu stykają się granice trzech europejskich zlewisk – mórz: Bałtyckiego, Czarnego i Północnego. Najdłuższe ramię odchodzi na południe – „w głąb” Republiki Czeskiej. Większe szczyty to m.in. Stříbnická hora (1250 m n.p.m.), Ćerná kupa (1295 m n.p.m.), Uhlisko (1240 m n.p.m.), Sušina (1321 m n.p.m.) i Podbělka (1307 m n.p.m.). Krótki grzbiecik odchodzący na wschód kończy się na Przełęczy Płoszczyna – tu najwyższym szczytem jest Rykowisko (947 m n.p.m.). Inny krótki grzbiet odgałęzia się w kierunku północnym – dominuje tu Stroma (1146 m n.p.m.), w której zboczach znajduje się Jaskinia Niedźwiedzia. W kierunku północno-zachodnim odchodzi grzbiet, w którym znajdziemy dominującą w okolicznym krajobrazie Czarną Górę (1205 m n.p.m.). Dalej grzbiet stromo opada ku Przełęczy Puchaczówka (862 m n.p.m.) i dalej jako Krowiarki ciągnie się aż do Żelazna.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE PO STRONIE POLSKIEJ:
Dzięki dobrej sieci dróg asfaltowych możliwe jest dotarcie do miejscowości położonych u stóp masywu. Natomiast poznaniu wnętrza tych gór sprzyja sieć szlaków pieszych poprowadzonych przez najbardziej atrakcyjne szczyty i przełęcze. Mnóstwo jest także leśnych duktów, z których większość powstała w pierwszej połowie XIX w. Główne węzły szlaków znajdują się obok schroniska „Na Śnieżniku”, w Międzygórzu i na Przełęczy Puchaczówka. Większość tras pieszych biegnących szerokimi duktami nadaje się też dla rowerzystów, zaś zimą do uprawiania narciarstwa biegowego. Miłośników narciarstwa zjazdowego zaprasza m.in. Czarna Góra. Masyw Śnieżnika (oprócz Krowiarek) wraz z większością obszaru Gór Bialskich i Złotych objęty jest od 1981 r. ochroną jako Śnieżnicki Park Krajobrazowy.

Szczególnie warto zobaczyć:
Rezerwaty przyrody:
– Śnieżnik Kłodzki – obejmujący szczyt Śnieżnika
Jaskinia Niedźwiedzia
– Wodospad Wilczki w Międzygórzu
• Tyrolska zabudowa Międzygórza
• Ogród Bajek na stokach Iglicznej
• Sanktuarium Maria Śnieżna na Iglicznej
• Romanowskie Źródła – największe w Sudetach wywierzyska krasowe

REKLAMA:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.