Wjedź bezpiecznie w sezon rowerowy

mg0001Wraz z nadejściem wiosny rozpoczął się sezon na rower. Zanim jednak rowerzyści wsiądą na swoje jednoślady, powinni odpowiednio przygotować swój sprzęt do jazdy. Bezpieczeństwo na drodze to podstawa. Jak zatem przygotować się na rozpoczęcie sezonu rowerowego?

mg0001
Przed każdym rozpoczynającym się sezonem warto zweryfikować stan roweru. Najczęściej okazuje się, że sprzęt wymaga drobnych napraw i usprawnień. Zatem zanim wyruszymy w pierwszą sezonową przejażdżkę warto zrobić przegląd. Możemy go oczywiście wykonać samemu, natomiast jeżeli okaże się, że mamy do czynienia z poważniejszymi uszkodzeniami konieczne będzie oddanie roweru do profesjonalnego serwisu.

Sprawny rower to podstawa

Jak pokazują wyniki Ogólnopolskiego Badania Rowerowego Europ Assistance Polska, tylko 66% rowerzystów sprawdza stan swojego roweru przed wyruszeniem w trasę. Tymczasem kontrola sprawności pojazdu jest podstawą bezpiecznej podróży.

Co zatem każdy rowerzysta powinien sprawdzić?

Na samym początku warto dobrze oczyścić rower z kurzu i brudu, co pozwoli nam wstępnie ocenić jego stan. W dalszej kolejności należy zająć się oceną układu napędowego roweru. Może okazać się, że łańcuch jest na tyle zużyty, że trzeba go będzie wymienić. Natomiast, jeżeli jest on w pełni sprawny, należy starannie umyć cały układ napędowy czyli łańcuch, zębatki i przerzutki. Do mycia łańcuchów używa się tylko benzyny ekstrakcyjnej lub odpowiednich rozpuszczalników. Kolejnym krokiem jest odpowiednie nasmarowanie każdego ogniwa łańcucha, używając do tego specjalnych oliwek do łańcuchów. Przy tej czynności obowiązuje istotna zasada – łańcuch powinien być mokry w środku i suchy na zewnątrz. Dlatego należy usunąć nadmiar smaru z zewnętrznej strony łańcucha. Dodatkowo możemy nasmarować mechanizmy przerzutek, hamulców i manetek.

Nie możemy zapomnieć, aby dokładnie sprawdzić również stan linek rowerowych, układ hamulców i działanie przerzutek, jeżeli nasz rower je posiada.

Kolejnym ważnym elementem przygotowania roweru do jazdy jest sprawdzenie ciśnienia w oponach. Zbyt małe ciśnienie w dętkach może skutkować ich przebiciem a w ostateczności  nawet uszkodzeniem opony oraz innych elementów koła. Na boku każdej opony producent opisuje wartość zalecanego ciśnienia. Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z odpowiednim napompowaniem kół, warto zwrócić się o pomoc do serwisu.

Na koniec  sprawdźmy czy koła prosto się kręcą, czy kierownica nie ma luzu i czy siodełko jest dobrze zakręcone.

Twój rower musi to mieć

Dbając o swoje bezpieczeństwo podczas jazdy rowerzyści muszą pamiętać także o wyposażenie roweru. Przepisy prawa wymagają, aby każdy rower poruszający się po drodze był obowiązkowo wyposażony w:

  • Światło przednie barwy białej bądź żółtej, stałe albo migające (obowiązuje w jeździe nocnej i w tunelu)
  • Światło odblaskowe barwy czerwonej zamontowane z tyłu pojazdu (zamontowane na stałe) oraz światło czerwone stałe lub migające
  • Przynajmniej jeden sprawny hamulec
  • Dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy
  • Odblask koloru czerwonego o kształcie innym niż trójkąt zamontowany z tyłu pojazdu

Niestety jak pokazują wyniki Ogólnopolskiego Badania Rowerowego Europ Assistance Polska aż ¼ rowerzystów nie stosuje odblasków. Cykliści muszą jednak pamiętać, że brak obowiązkowego wyposażenia roweru, w razie kontroli Policji, grozi mandatem.

Kask, kamizelka odblaskowa, czy ochraniacze nie są  obowiązkowym wyposażeniem, mimo to są stosowane przez część rowerzystów. Około 33% cyklistów używa kasku, a 12% zakłada ochraniacze.

Ubezpieczenie i assistance rowerowy

Dobre przygotowanie do sezonu to również dobór odpowiedniego ubezpieczenia rowerowego. Na rynku dostępnych jest coraz więcej produktów dedykowanych rowerzystom. Przedmiotem takich ubezpieczeń są awaria lub uszkodzenie roweru, kradzież z włamaniem oraz nieszczęśliwy wypadek. W ramach Ubezpieczenia Pomoc Rowerowa otrzymamy ponadto assistance rowerowy. To niewątpliwie wartość dodana ubezpieczenia, ponieważ tak jak w przypadku assistance samochodowego możemy liczyć nie tylko na wypłatę odszkodowania, ale również np. na pomoc w holowaniu naszego roweru, czy jego naprawie. Ponadto w sytuacji wypadku rowerowego mamy do dyspozycji świadczenia medyczne tj. rehabilitację, wizytę lekarza specjalisty, czy organizację operacji szpitalnej.

Oczywiście wybór ubezpieczenia powinien odpowiadać naszym potrzebom. Na przykład jeżeli używamy roweru codziennie istnieje większe ryzyko, że będziemy potrzebowali również pomocy technicznej i medycznej, gdy dojdzie do awarii roweru. W takiej sytuacji warto wyposażyć się w ubezpieczenie wzbogacone o assistance rowerowy. Jeżeli zależy nam przede wszystkim na ochronie dobytku, w tym rowerów, to można skoncentrować się na przeanalizowaniu dostępnych ubezpieczeń domu lub mieszkania.

Tak przygotowani do sezonu możemy spokojnie wsiąść na rower i w drogę!

[PR]

 

REKLAMA:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.