Wodospady Pośny – wodna atrakcja Gór Stołowych

Wodospady PośnyGóry Stołowe kojarzą się przede wszystkim z różnymi formami skalnymi i ciasnymi przejściami między nimi. W obrębie tego pasma znajduje się także atrakcja wodna, powstała dawno temu na fali popularności miejsc romantycznych. Są to wodospady na górskim potoku Pośna, będącej dopływem rzeki Ścinawki. To miejsce nosi nazwę Wodospady Pośny.

Wodospady Pośny

Pośnę tworzą dwa potoczki wypływające u podnóży Szczelińca Wielkiego, które łączą się poniżej Skalnych Wrót tworząc w żlebie malownicze kaskady. Turystyczne walory potoku zostały odkryte w pierwszej połowie XIX wieku, kiedy to szukano różnych dróg wejścia na Szczeliniec. Najlepsza trasa z Radkowa na Szczeliniec Wielki wiodła właśnie tędy, a ówcześni turyści lubowali się w odwiedzaniu i podziwianiu miejsc romantycznych. Działacze radkowskiej sekcji Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego (GGV) zbudowali zastawki piętrzące wodę, mostek przez potok, kamienną fontannę i punkty widokowe. W jednym ze skalnych bloków została wykuta nisza pełniąca funkcję skarbonki. Zebrane środki miały być przeznaczone na utrzymanie i dalsze inwestycje. Infrastruktura turystyczna była jeszcze nieźle zachowana w latach 50. XX wieku. Niestety, upływ czasu i brak dbałości o urządzenia, doprowadziły do zniszczenia zastawek i umocnień brzegów potoku. W latach 60. XX w. wybudowano ujęcie wody pitnej dla Radkowa, co zniszczyło wodospady a część atrakcji stała się niedostępna dla osób postronnych (teren jest monitorowany).

Wodospady Pośny

Do dzisiaj zachowały się m.in. wykute w skale schody, kamienna misa fontanny, pozostałości po skarbonce z inskrypcjami, okolicznościowa tablica upamiętniająca działaczy turystycznych oraz smętne resztki punktu widokowego. Miejsce szczególnie warto odwiedzić po opadach deszczu, kiedy w potoku jest dużo wody i spada ona wówczas efektownie ze skalnych progów. Poszukiwacze romantycznych zakątków – to coś dla Was!

Obok wodospadów prowadzi pieszy żółty szlak turystyczny z Radkowa przez Pasterkę na Szczeliniec. W pobliżu, przy Szosie Stu Zakrętów znajduje się mały parking, z którego w 10 minut dojdziemy zielonym szlakiem do wodospadów.

Wodospady Pośny

Zobacz galerię zdjęć: trasa zielonym szlakiem z parkingu do wodospadów.

Reklama:

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *