Zwiedzanie Krakowa – kilka pomysłów dla tych, którzy myślą, że już wszystko w Grodzie Kraka widzieli

tk706Kraków pełen jest niespodzianek i magicznych zakątków. Jeżeli zwiedziliście już Stare Miasto i Kazimierz i zastanawiacie się teraz, w którym kierunku się udać, aby odkryć kolejne, wyjątkowe, warte zobaczenia miejsca, przeczytajcie koniecznie nasz artykuł. Prezentujemy kilka oryginalnych pomysłów na zwiedzanie Krakowa.

tk706

Zabytki powstałe w naprawdę zamierzchłych czasach, ale mało znane

Warto w tym kontekście wspomnieć o zabytkach, które mają niezwykle dawną metrykę, ale są rzadko odwiedzane przez turystów. Do najstarszych świątyń Krakowa należą maleńkie kościółki Najświętszego Salwatora oraz św. Benedykta. Obie budowle zostały wzniesione we wczesnym średniowieczu, a do tego toną w niezwykle urokliwym krajobrazie.

Pierwsza świątynia położona jest na Salwatorze w pobliżu słynnego klasztoru Norbertanek  malowniczo położonego nad Wisłą tuż przy uroczym osiedlu willowym z początków XX stulecia. Przez osiedle Salwator prowadzi piękna trasa spacerowa (ulice Anczyca i Bronisławy należą naszym zdaniem do najpiękniejszych w Krakowie).

Kościółek św. Benedykta wznosi się natomiast na zboczu Wzgórza Lasoty na obszarze tzw. Krzemionek Podgórskich (już w średniowieczu funkcjonował tu kamieniołom, dziś skałki pokrywa częściowo przepiękny Park Bednarskiego). Na szczycie wzgórza Lasoty wznosi się nasz ulubiony Krakowski kopiec czyli legendarny kurhan Krakusa (usypany w czasach pogańskich), z którego z kolei roztacza się niezwykły widok na miasto i Kamieniołom Liban. To ostatnie miejsce, choć bardzo malownicze, ma niestety smutną historię. W czasie II wojny światowej  pracowali tu więźniowie obozu pracy przymusowej oraz osadzeni w pobliskim Obozie Koncentracyjnym Płaszów. Warto jednak wiedzieć, że powstały tu również zdjęcia do słynnej Listy Schindlera Spielberga.

Szukając nowych pomysłów na zwiedzanie Krakowa, warto udać się do Nowej Huty. Nie chcemy tu jednak opowiadać o socrealistycznej architekturze dzielnicy, lecz zwrócić Waszą uwagę na naprawdę wiekowe i wspaniałe zabytki, które po prostu weszły w obręb Nowej Huty po jej wybudowaniu. Mamy tu na myśli przede wszystkim wspaniały, średniowieczny klasztor Cystersów w Mogile. Warto go odwiedzić choćby ze względu na niesamowitej klasy polichromie autorstwa wybitnego malarza przełomu średniowiecza i renesansu – Stanisława Samostrzelnika. W niewielkiej odległości wznosi się również drewniany kościół św. Bartłomieja o gotyckiej, XV-wiecznej konstrukcji.

Docenić piękno przedmieść

Jeśli macie ochotę, wybrać się poza centrum, zakosztować nieco błogiego spokoju i znaleźć się nie tylko w otoczeniu zabytków, ale również wspaniałej przyrody, wyruszcie koniecznie na wyprawę na przedmieścia lub w najbliższe okolice Grodu Kraka. Wspaniałym pomysłem jest również zwiedzanie Krakowa rowerem! Tylko gdzie się wybrać?

Polecamy m. in. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Jest to najstarszy wciąż funkcjonujący klasztor w Polsce. Jego piękne położenie (na nadwiślańskiej wapiennej skarpie) oraz bogata historia czynią z opactwa obiekt niezwykle atrakcyjny turystycznie. Odwiedźcie koniecznie muzeum, kościół i krypty oraz krużganki z romańskimi fragmentami murów.

Warto również wybrać się na wycieczkę do eremu Kamedułów na Bielanach. Wznoszący się na Srebrnej Górze klasztor góruje nad Krakowem i zieloną połacią Lasu Wolskiego. Pamiętajmy, że piękny barokowy kościół i klasztor dostępne są dla mężczyzn. Kobiety, ze względu na surową, pustelniczą regułę zgromadzenia, mogą wejść na teren eremu tylko 12 dni w roku. Warto jednak odwiedzić choćby niezwykle malowniczą okolicę klasztoru. Spacer po Lesie Wolskim, wycieczka do Zoo lub na Kopiec Piłsudskiego to wspaniały relaks, zwłaszcza że widoki zapierają dech w piersiach (ach, to ukształtowanie terenu i wspaniała roślinność!).

Zwiedzanie Krakowa można również rozszerzyć o wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego. Przepiękne wapienne skały o fantazyjnych kształtach (wystarczy przypomnieć słynną Maczugę Herkulesa), lasy, doliny, jaskinie, strumienie i do tego wspaniały zamek w Pieskowej Skale iruiny zamku w Ojcowie – wszystko to w zasięgu wyprawy rowerowej. Wystarczy zresztą dojechać komunikacją miejską (II strefa) do przystanku Biały Kościół i zafundować sobie wycieczkę pieszą Doliną Prądnika do Ojcowa.

Czy na pewno dobrze znasz centrum?

Jeśli wydaje Wam się, że znacie doskonale centrum Krakowa, prawdopodobnie jesteście w błędzie. Wielu sekretów Starego Miasta i Kazimierza nie znają nawet wieloletni mieszkańcy Grodu Kraka. Spróbujcie np. zwiedzania wg. klucza tematycznego. Polecamy np. trasy szlakiem krakowskich secesyjnych witraży lub Street-Artu. Rodzima odmiana secesji czyli sztuka Młodej Polski pozostawiła na terenie Krakowa wiele wspaniałych śladów. Warto wybrać się na spacer szlakiem budynków sakralnych i świeckich, w których znajdują się najpiękniejsze witraże Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera. Street-Art natomiast to zjawisko stosunkowo nowe w krakowskiej przestrzeni miejskiej. W ramach indywidualnych inicjatyw oraz licznych imprez kulturalnych na terenie zabytkowych i poprzemysłowych dzielnic Krakowa powstało wiele wspaniałych murali. Naprawdę warto zobaczyć, jak sztuka współczesna wypełnia zupełnie nową treścią miejsca często zdegradowane i zapomniane, ale wciąż malownicze. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tych i innych trasach, zajrzyjcie koniecznie na http://krakowzwiedzanie.pl/.

Zachęcamy gorąco, zadbajcie o to, aby każda wizyta w Krakowie obfitowała w nowe odkrycia!

REKLAMA:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.