49 Dolnośląski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej

12.ptp-3stW niedzielę 20 października w gościnnych progach Dworku Chopina zakończono 3-dniowy 49 Dolnośląski Zlot Przodowników Turystyki Pieszej, którego organizatorami była Komisja Turystyki Pieszej przy Oddziale PTTK „Ziemi Kłodzkiej” w Kłodzku oraz Koło Terenowe „Ducha Gór Liczyrzepy” z Dusznik-Zdroju. Bazą noclegową zlotu był ośrodek „Złota Strzecha” przy ul. Górskiej 12.

W piątek, zakwaterowani uczestnicy, udali się na krótki spacer do schroniska „Pod Muflonem”. Sobota 19 października była dniem wycieczkowym prowadzonym społecznie przez przewodnika sudeckiego Dariusza Mielca; autokar nieodpłatnie użyczyła Barbara Polańska – właścicielka firmy „Dar-Tur” z Polanicy-Zdroju. Zwiedzanie rozpoczęliśmy w Czechach od umocnień obronnych z lat 1937-38 (Dobrošov) i przejściu do pobliskiego schroniska Jiráskova chata, które w tym roku obchodzi 90 rocznicę swojego powstania. Stąd, po krótkim odpoczynku udaliśmy się do nachodzkiego zamku, z którego zeszliśmy do rynku tego przygranicznego miasta. Następnie udaliśmy się do Muzeum Zabawek „Bajka” w Kudowie-Zdroju. W jego progach przywitał nas gospodarz miasta Czesław Kręcichwost, a właścicielka muzeum Maryla Ozierańska oprowadziła nas po nim i przybliżyła historię poszczególnych eksponatów. Następne muzeum to Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Pstrążnej, w którym czkała na nas gorąca herbata, a uczestnicy zostali obdarowani materiałami promocyjnymi skansenu i miasta Kudowy-Zdroju. Stąd wracamy do Dusznik-Zdroju, gdzie – po smacznym posiłku – o godz. 19.00 nastąpiło otwarcie zlotu przez Henryka Antkowiaka, honorowego komandora i członka Honorowego PTTK, a zarazem członka Głównej Komisji Turystyki Pieszej PTTK oraz Przewodniczącego Dolnośląskich piechurów, którego wybraliśmy ponownie na delegata – Krajowej Narady Aktywu Turystyki Pieszej w Warszawie.

W obradach uczestniczył Andrzej Rymarczyk, burmistrz naszego miasta i Marek Krzan, prezes Zarządu Oddziału PTTK „Ziemi Kłodzkiej” w Kłodzku.

O godz. 20.30 oglądaliśmy pokaz kolorowej fontanny, w czasie którego z głośników, oprócz płynącej muzyki, nastąpiło przywitanie uczestników 49 zlotu – co wywołało duży aplauz. W dobrych nastrojach udaliśmy się na ognisko, przy którym miło spędziliśmy czas śpiewając i konsumując pieczone kiełbaski.

W niedzielę już od rana Dworek Chopina zapełnili turyści oraz zaproszeni goście. Wśród nich byli m.in.: Stanisław Jurcewicz – senator RP, Julian Golak – radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Krzysztof Baldy – członek zarządu Starostwa Powiatowego w Kłodzku i hrabia „Hrabstwa Kłodzkiego”. Miasto Duszniki-Zdrój było reprezentowane przez burmistrza Andrzeja Rymarczyka, Przewodniczącego Rady Jana Śmielaka oraz Ryszarda Grzelakowskiego – prezesa Towarzystwa Miłośników Dusznik Zdroju. Oddział PTTK „Ziemi Kłodzkiej” reprezentował jego prezes Marek Krzan.

Część artystyczną spotkania uświetnił występ grupy wokalnej „Splot” pod opieką Teresy Barwin, po którego zakończeniu przystąpiono do wręczenia odznaczeń i wyróżnień. Na wniosek Jerzego Pokoja – Przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego zostały nadane odznaczenia „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”. Nadano je: w stopniu złotym dla Andrzeja Berczyńskiego i w stopniu srebrnym dla Edyty Pieńkowskiej oraz Henryka Berczyńskiego. Tytuł „Honorowego Przodownika Turystyki Pieszej” otrzymał Andrzej Kowalski z Legnicy. Medale „60-lecia OTP” wręczono Franciszkowi Dymczyńskiemu z Kłodzka (najstarszy, 91-letni przodownik 49 zlotu) oraz Henrykowi i Andrzejowi Berczyńskim z Dusznik-Zdroju. Akty nadania tytułu „Ambasadorów Turystyki” i odznak „Hrabstwa Kłodzkiego” dokonał Krzysztof Baldy przodownikom reprezentującym Oddziały PTTK: Henryk Antkowiak z O/Jawor; Mieczysław Balowski z O/Prochowice; Andrzej Kowalski O/Legnica; Ryszard Sudoł O/Prochowice; Julian Szymszon O/Wrocław.

Odznaki „60-lecia OTP PTTK” wręczono: Marcie Wodeckiej-Dudzie, Stanisławowi Dudzie i Janowi Łapickiemu. Następnie 70 osób otrzymało certyfikaty udziału w 49 zlocie. Wręczono jeszcze drobne upominki uczestnikom zlotu, przekazano informacje dotyczące realizacji imprez w 2013 roku oraz planowanych na rok następny i o godz. 12.30 zakończono zlot. Po obiedzie jeszcze 24 osobowa grupa udała się na zwiedzanie Muzeum Papiernictwa i kościoła parafialnego p.w. św. Piotra i Pawła, po czym nastąpiło pożegnanie zlotowców.

Trochę statystyki:

W 49 Dolnośląskim Zlocie PTP  wzięło udział 55 osób

W Zlocie było reprezentowanych 13 Oddziałów PTTK z: Jawora, Jeleniej Góry, Kamiennej Góry, Kłodzka, Legnicy, Lubania, Ostrowa Wlkp., Prochowic, Świdnicy, Wałbrzycha, Wrocławia, Ząbkowic Śl., Zielonej Góry.

Wśród Przodowników uczestniczących w Zlocie było 7 Honorowych Przodowników Turystyki Pieszej; 15 osób reprezentowało Oddział PTTK „Ziemi Prochowickiej” w Prochowicach – z najniższą średnią wiekową.

Najstarszym przodownikiem uczestniczącym w naszym Zlocie był Franciszek Dymczyński z Kłodzka (91 lat).

Najmłodszym przodownikiem na tym Zlocie była Anna Zygma z Radomska, która ukończyła 30 lat.

7-osobowa grupa młodzieży z Oddziału PTTK w Prochowicach to kandydaci na Młodzieżowych Przodowników Turystyki Pieszej.

[Relacja: Andrzej Berczyński (sekretarz i vice komandor 49 zlotu)]

REKLAMA:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.