Boboszów: będzie zapora i suchy zbiornik

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zlecił opracowanie projektu ponad 200-metrowej zapory tworzącej suchy zbiornik Boboszów na rzece Nysie Kłodzkiej.

Obiekt, który będzie częścią systemu ochrony przeciwpowodziowej Kotliny Kłodzkiej, umożliwi zatrzymanie wód powodziowych o objętości około 1,5 mln m³. Realizowane rozwiązania zwiększą bezpieczeństwo mieszkańców okolicznych miejscowości, które znajdują się na jednym z najbardziej zagrożonych powodzią obszarów w Polsce. Wartość inwestycji wyniesie ok 60 mln zł a jej realizację przewiduje się w latach 2011 – 2016.

Suchy zbiornik umiejscowiony będzie w dolinie rz. Nysy Kłodzkiej w pobliżu wsi Boboszów. Zbiornik będzie miał istotne znaczenie dla ochrony przeciwpowodziowej najbliższych miejscowości, w tym gminy Międzylesie. Rzeka Nysa Kłodzka charakteryzuje się tu gwałtownymi wezbraniami (najwyższe w lipcu 1997 r.), co potęguje ryzyko wystąpienia fali powodziowej porównywalnej do wody stuletniej. Istnieje zatem pilna konieczność budowy zbiornika przeciwpowodziowego.
Zakres prac obejmował będzie wykonanie zapory ziemnej wraz z urządzeniami upustowymi oraz regulację rzeki Nysy Kłodzkiej przed i za zaporą wraz z pełną infrastrukturą gospodarczą. W harmonogramie przewidziano, że prace projektowe potrwają do kwietnia 2014 roku. W tym czasie zostaną opracowane m.in. koncepcja przestrzenna i projekt budowalny oraz uzyskane zostaną wszystkie niezbędne decyzje i pozwolenia. Roboty budowlane mają się rozpocząć pod koniec 2014 roku.
Budowa zbiornika wiąże się także z koniecznością przejęcia gruntów, które znajdują się w strefie zalewu. Aktualnie opracowano koncepcję techniczną zbiornika, w wyniku której wstępnie wyznaczono działki, które będą – po wydaniu wojewodę decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji – przejęte przez skarb państwa pod realizację zbiornika. Przejęcie działek odbywało będzie się za odszkodowaniem, którego wielkość zostanie uzgodniona pomiędzy inwestorem, a właścicielem nieruchomości. Uzgodnienia zostaną rozpoczęte po uzyskaniu prawomocnej decyzji na realizację inwestycji (co nastąpi najprawdopodobniej w grudniu 2013 roku). Regionalny Zarząd Gospodarki we Wrocławiu po wyborze koncepcji technicznej i określeniu działek znajdujących się w strefie zalewu zorganizuje spotkanie z zainteresowanymi mieszkańcami w celu udzielenia wyczerpujących informacji.

[Źródło: http://wroclaw.rzgw.gov.pl/] – 25.06.2012

REKLAMA:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.