Wieża widokowa na Górze Świętej Anny (647 m n.p.m.) otwarta dla turystów! Góra Świętej Anny to piąty co do wielkości szczyt Wzgórz Włodzickich. Wznosi się na południe od Nowej Rudy i leży w granicach administracyjnych tego miasta. W niedzielę 5 października 2014 r. odbyło się uroczyste otwarcie wieży po remoncie. Budowli przywrócona została jej pierwotna funkcja.
Kamienna wieża widokowa na Górze Świętej Anny zbudowana została w 1911 roku staraniem noworudzkiej sekcji GGV. Obiekt zbudowano z miejscowego czerwonego piaskowca, ma ok. 14 metrów wysokości. Uroczyste otwarcie odbyło się 29 października 1911 roku.
Od ponad 50 lat wieża była niedostępna dla turystów, pełniła bowiem funkcję przekaźnika telekomunikacyjnego. Szczyt wieży był dosłownie oblepiony nadajnikami. Turyści mogli sobie popatrzeć na wieżę od dołu. W ramach remontu przeprowadzono renowację ścian, schodów, dachu, tarasu widokowego i balustrad. Wykonano rekonstrukcję czternastu kolumn podtrzymujących dach przybudówki, wykonano hełm wieży, posadzka między murkiem i wieżą otrzymała nową kamienną nawierzchnię. Na szczycie wieży zainstalowany jest monitoring.
Niestety, w bezpośrednim sąsiedztwie wieży nie ma na razie żadnej infrastruktury dla turystów, typu: ławy, stoły, wiata. Wkrótce po otwarciu wieży rozstrzygnięty został przetarg na dostawę urządzeń infrastruktury turystycznej: cztery drewniane stoły, osiem drewnianych ław oraz dwa kosze na śmieci. Ławy i stoły mają być zamontowane na stałe pod dachem nad schronem wieży.
Przy okazji remontu wieży, wytyczony został nowy szlak turystyczny łączący ten punkt widokowy z wieżą na Górze Wszystkich Świętych. Nowa trasa ma ok. 8 km i prowadzi drogami częściowo asfaltowymi i częściowo polnymi. Jest to jednak trasa okrężna. Turyści już skarżą się na błędne oznakowanie, bo drogowskaz kieruje… w odwrotną stronę. Obie wieże łączy nadal zielony szlak turystyczny (PTTK), którym z Góry Świętej Anny na Górę Wszystkich Świętych dotrzemy w ok. 50 minut (ok. 4 km).
Powyższe zdjęcia wykonane zostały w sobotę 11 października 2014 r. – Foto: © Marek Gałowski