Góra Świętej Anny – wieża widokowa

2014.10.11-1Góra Świętej Anny (647 m n.p.m.) jest piątym co do wielkości szczytem Wzgórz Włodzickich. Wznosi się na południe od Nowej Rudy i leży w granicach administracyjnych tego miasta. Cechą charakterystyczną tutejszej gleby jest czerwone zabarwienie – dominuje czerwony spągowiec. Ozdobą szczytu jest kamienna wieża widokowa z 1911 r., gruntownie wyremontowana i udostępniona turystom jesienią 2014 r.

2014.10.11-1

Pierwsza kaplica na stokach góry powstała już w 1515 roku. Podczas wojny 30-letniej została zniszczona; w 1644 r. zbudowano kolejną kaplicę, tym razem murowaną, którą rozbudowano w latach 1662-65. Nieliczne domy znajdujące się u podnóża góry to pozostałości dawnej osady Annaberg, która rozwinęła się przy kaplicy. Początkowo góra (kaplica) była celem pielgrzymek, a w XIX w. zaczęto też doceniać walory widokowe. W 1903 r. zbudowano schronisko turystyczne „Annabaude”; interesująca jest jego murowano-drewniana konstrukcja.

W 1911 r., z miejscowego czerwonego piaskowca wzniesiono na szczycie wieżę widokową o wysokości ok. 14 m. Przez ponad 50 lat wieża służyła jako przekaźnik telewizyjny oraz telefonii komórkowej i była niedostępna dla turystów. Po gruntownym remoncie i przywróceniu pierwotnego wyglądu, jesienią 2014 r. została udostępniona dla turystów. Widoki rozciągają się stąd niesamowite: większość pasm górskich otaczających Kotlinę Kłodzką, zaś najlepiej, „na pierwszym planie”, Góry Stołowe. Na Górę Świętej Anny można przyjechać samochodem lub przyjść z Nowej Rudy jednym z dwóch szlaków – żółtym lub zielonym. Koło kaplicy jest parking i zagospodarowane miejsce odpoczynku – świetne miejsce na piknik.

2014.10.11-3

REKLAMA:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.