Góry Bardzkie – opis pasma

Góry Bardzkie – pasmo górskie w Sudetach Środkowych, zamykające Ziemię Kłodzką od północy. Oddziela Kotlinę Kłodzką od Przedgórza Sudeckiego. Ciągnie się na długości ok. 19 km (średniej szerokości 6 km). Od Gór Sowich oddziela je Przełęcz Srebrna (568 m n.p.m.); od Gór Złotych oddziela je Przełęcz Kłodzka (483 m n.p.m.). Mniej więcej w połowie Góry Bardzkie przecina malowniczym przełomem Nysa Kłodzka, dzieląc pasmo na dwie wyraźne części – Grzbiet Zachodni i Grzbiet Wschodni.

Najwyższym szczytem Gór Bardzkich jest położona w Grzbiecie Wschodnim Szeroka (765 m n.p.m.), która znajduje się tuż obok słynniejszej Kłodzkiej Góry (757 m n.p.m.). Inne ważne szczyty w tej części pasma to m.in. Ostra Góra (751 m n.p.m.), Jelenia Kopa (747 m n.p.m.) i Łaszczowa (622 m n.p.m.). W Grzbiecie Zachodnim dominuje położony nad Czerwieńczycami Kortunał (675 m n.p.m.); inne ważne szczyty to m.in. Słup (667 m n.p.m.) i Wilczak (637 m n.p.m.). Grzbietem Gór Bardzkich prowadzi granica historycznego Hrabstwa Kłodzkiego. Dawno temu, przez Przełęcz Bardzką wiódł szlak handlowy będący jedną z odnóg szlaku bursztynowego. Także teraz droga ta jest ważnym traktem łączącym Wrocław z Ziemią Kłodzką, zaś samo Bardo nazywane jest „bramą Ziemi Kłodzkiej”.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE:
Sieć szlaków turystycznych w Górach Bardzkich jest bardzo rzadka. Co wcale nie znaczy, że należy to pasmo omijać. Grzbietem – od Przełęczy Kłodzkiej aż do Przełęczy Srebrnej – prowadzi niebieski szlak pieszy. Jest to fragment Europejskiego Długodystansowego Szlaku Pieszego E3. Inny szlak, którym można dotrzeć w to pasmo ma kolor zielony i prowadzi ze Złotego Stoku do Barda. Również do Barda prowadzi szlak żółty z Ząbkowic Śląskich. Innym żółtym szlakiem dotrzemy z Kłodzka na szczyt Kłodzkiej Góry. Z Ząbkowic Śląskich możemy szlakiem zielonym pójść na Przełęcz Srebrną. Ponadto w ostatnich latach pojawiło się kilka znakowanych tras rowerowych. Nie są to góry wysokie, dlatego są atrakcyjnym miejscem do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej.

Szczególne atrakcje warte zobaczenia:
• przełom Nysy Kłodzkiej
• Fort Ostróg na Przełęczy Srebrnej
• wiadukty dawnej kolejki
• rezerwaty przyrody „Cisy” i „Cisowa Góra”
• droga krzyżowa, kaplica i ruiny zamku na Kalwarii
obryw skalny – punkt widokowy nad Bardem
• Mikołajów – polska siedziba św. Mikołaja

REKLAMA:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.