Jak się przygotować na wyprawę w góry?

Chciałbyś spędzić kolejny weekend aktywnie i wybrać się na górską wycieczkę? Sprawdź nasze wskazówki i ruszaj w podróż. Wyjazd w góry to zawsze niezapomniane przeżycie. Właśnie ponownie zobaczyłeś piękne zdjęcia z Międzygórza, a Twoi znajomi znów wybierają się na piesze wycieczki po Polsce w okolicach Bystrzycy Kłodzkiej i ty też zdecydowałeś się na weekendową wyprawę. Od czego powinieneś zacząć?

gory

Przygotuj harmonogram i sprawdzaj pogodę

Sezon letni na górskie wyprawy zaczyna się wiosną i już wtedy otwarte są różne hotele i restauracje, które umożliwią Ci nie tylko nocleg, ale też chwilę odpoczynku i krótkie przystanki. Dodatkowo o tej porze roku na szlakach nie będzie już śniegu, a temperatura powinna być przyjemna, więc jeżeli to możliwe zaplanuj swój pierwszy pobyt w górach późną wiosną, latem lub maksymalnie wczesną jesienią.

Dzień przed wędrówką sprawdź prognozę pogody. Upewnij się, że nie pojawią się burze ani ulewne deszcze. Jeśli tak, rozważ ewentualny nocleg i przełożenie pierwszej wędrówki na następny dzień. Nie bój się jednak małych pryszniców. Pogoda w polskich górach może się zmienić w ciągu kilku minut i trzeba być przygotowanym na wszystkie scenariusze.

Zaplanuj trasę

Zaplanuj z wyprzedzeniem dokładną trasę swojej wędrówki. Sprawdź dystans i przewidywany czas. Nie bądź zbyt ambitny. Jeśli nie wędrowałeś przez długi czas, nie porywaj się na 20-kilometrową wędrówkę z 1500 m wzniesieniem podczas pierwszej wycieczki, ale sprawdź bardzo urokliwe miejsca w okolicach takich jak Międzygórze. Warto też wtedy wybrać się na więcej niż jeden dzień, zarezerwować pensjonat i cieszyć się czasem spędzonym w górach.

Upewnij się, że jesteś przygotowany na swoją podróż, sprawdź ewentualne restauracje i noclegi na trasie, a także weź mapę. Pamiętaj o tym, że w górach możesz nie mieć zasięgu, więc nie zdawaj się tylko na GPS-a. Spróbuj także obmyślić dokładny sposób podejścia na szczyt i zejścia z niego i przestudiuj go przed swoją podróżą.

Podczas wędrówki nie spiesz się z ustalaniem właściwej drogi. Lepiej zatrzymać się i uważnie się rozejrzeć, zamiast podążać szlakiem, co do którego nie jesteś pewien, czy jest słuszny.

Dokonaj rezerwacji wcześniej

Czas jest najważniejszy i wszyscy zgadzają się z tym stwierdzeniem W związku z tym, nawet jeśli wybierasz się w kilkudniową podróż z rodziną w okolice Kłodzka, Bystrzycy Kłodzkiej czy Międzygórza, należy dokonać terminowej rezerwacji. Da ci to wystarczająco dużo czasu, aby poradzić sobie z problemami, które mogą się pojawić przed wyjazdem z dziećmi w góry i pozwoli znaleźć noclegi w rozsądnej cenie.

Niezbędne jest wybranie miejsca na pobyt, które znajduje się w pobliżu ważnych punktów orientacyjnych. Zaoszczędzi to Twój czas i uchroni Cię przed niepotrzebnymi kosztami podróży. Warto pod uwagę wziąć np. takie perełki jak pensjonat międzygórze Słoneczna Willa w malowniczej wsi Międzygórze, w którym w otoczeniu pięknej zieleni możesz nie tylko naładować swoje baterie, ale i przygotować się do dalszej drogi.

REKLAMA:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.