Kłodzko: Multimedialna i GROŹNA Podziemna Trasa Turystyczna

Jak wyglądało niegdyś życie codzienne w Kłodzku, jakie tajemnice skrywało, jak mieszkańcy radzili sobie z podstawowymi potrzebami? Wizyta w Podziemnej Trasie Turystycznej na pewno uchyli rąbka kłodzkich tajemnic.

W ramach Projektu pn. „Zwiększenie atrakcyjności miejskich obiektów dziedzictwa kulturowego o znaczeniu regionalnym w Kłodzku – etap II” wyposażono Podziemną Trasę Turystyczną w elementy, które wprowadzą zwiedzających w klimat XVI, XVII i XVIII€“-wiecznego Kłodzka, dość dobrze prosperującego, ale i targanego zbrojnymi konfliktami oraz narażonego na klęski żywiołowe, a więc są to:

– interaktywny system nagłośnienia z detektorami ruchu monitorowany przez centralny system sterowania. Z głośników popłyną dźwięki dawnego miasta (odgłosy jarmarku, muzyka mieszczańska, odgłosy biesiadników w dawnej karczmie), a także odgłosy bitwy.

– interaktywne nośniki multimedialne, na których wyświetlane są animacje. Zastosowany inteligentny system emisji obrazu i śledzenia ruchu zmienia prezentowane treści w momencie wykrycia ruchu umożliwiając przy tym pełną interakcję z wyświetlanymi obrazami – na przykład wymodelowane w technologii 3D, animowane szczury, które dynamicznie reagują na ruch przechodzących osób.

– eksponaty obrazujące życie dawnych mieszkańców miasta i sposób wykorzystania piwnic pod ich domami. Zwiedzający będą mogli zobaczyć manekiny naturalnej wielkości przedstawiające mieszkańców miasta w epokowych strojach (piekarza, czeladnika, kata, skazańca, praczkę), wyposażenie pralni, piekarni, kantoru kupieckiego, karczmy, katowni, więzienia i składu amunicji. Nie zabraknie również elementów grozy takich jak repliki narzędzi tortur, kajdany, dyby, topór katowski, łańcuchy, a także stylizowane plansze odnoszące się do form kar w XVI i XVIII w. Mieszkańcy Kłodzka wykorzystywali piwnice również jako magazyny żywności oraz schrony podczas działań wojennych. Jedna z komór poświęcona została wojennemu wątkowi w historii miasta. Zobaczymy tu więc skrzynie z zapasami broni, amunicji, beczki z prochem czy też halabardy.

Operatorem ruchu turystycznego podziemnej trasy w Kłodzku jest Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji.

W załączeniu zdjęcia wykonane podczas uroczystego otwarcia trasy 1 sierpnia 2013 r. z udziałem władz miasta Kłodzka – burmistrza Bogusława Szpytmy, wiceburmistrza Henryka Urbanowskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej w Kłodzku Piotra Brzostowicza oraz ks. proboszcza Henryka Całki, który poświęcił obiekt.

Do zwiedzania atrakcji turystycznej zapraszamy codziennie w godzinach od 9.00 do 18.00 (ostatnie wejście o godz. 17.30).
Ceny biletów: 8 zł normalny, 6 zł ulgowy.
Ruch na trasie jest jednokierunkowy – zwiedzanie rozpoczynamy od ul. Zawiszy Czarnego, a kończymy u podnóża Twierdzy Kłodzkiej /ul. Czeska/.

[KCKSiR]

2013.08.01kl-1

2013.08.01kl-2

2013.08.01kl-3

2013.08.01kl-4

makieta_1-4cmyk.indd

REKLAMA:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.