Nadleśniczy na tropie korników

siatka na kornikiKorzystając z pięknego lipcowego dnia, szef Nadleśnictwa Bystrzyca Kłodzka Kazimierz Śpiewak wybrał się w teren na poszukiwanie korników. Pana nadleśniczego spotkaliśmy w lasach okolic Lasówki – machał maczetą obok ogromnego stosu drewna. Z maczetą na kornika? Okazało się, że maczeta służy do zdzierania z drewna kory, pod którą rozmnażają się korniki. Zaś do likwidacji szkodnika używa się innych środków, ostatnio chemii…

2016.07.13-1

Kornik drukarz jest największym szkodnikiem lasów iglastych. Nie atakuje drzew zdrowych lecz stare oraz osłabione przez różne czynniki zewnętrzne – np. suszę i zanieczyszczone powietrze. Owad szczególnie lubi stare leżakujące drewno pokryte korą, w której zakłada komory godowe. Następnie wygryzane są boczne chodniki, w których dojrzewają młode korniki. Po osiągnięciu dorosłości, szkodnik opuszcza żerowisko i atakuje następne drzewa. Dorosłe korniki osiągają wielkość ok. 4-5 milimetrów.

2016.07.13-2

Ochrona lasu przed tymi szkodnikami to głównie wyznaczanie, usuwanie i wywożenie z lasu zaatakowanych drzew. To także utylizacja resztek pozostałych po procesie pozyskania drewna, czyli głównie gałęzi i kory. Dużą rolę odgrywa też terminowe wywożenie z lasu pozyskanego drewna, ponieważ to zalegające dosyć szybko pada łupem korników. Sprzymierzeńcami leśników w walce z kornikami są ptaki, stąd w lasach spotkamy dużą liczbę budek lęgowych. Wykładane są także wabiące pułapki feromonowe.

2016.07.13-3

Od niedawna w lasach coraz częściej można spotkać stosy drewna przykryte zieloną siatką. Siatka nasączona jest chemiczną substancją owadobójczą i nie wolno jej dotykać! Dzięki montażowi siatki owady nie mają możliwości wgryzienia się w zalegające drewno. Zaś owady już w drewnie żerujące i chcące wylecieć na zewnątrz, po zetknięciu z materiałem zostają skażone środkiem chemicznym i giną. Zdaniem leśników, aktualnie jest to najskuteczniejszy sposób zwalczania korników.

2016.07.13-4

2016.07.13-5

REKLAMA:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.