Nordic walking i biegi o Puchar Jesieni

V Puchar JesieniJuż piąty raz spotkali się miłośnicy wędrówek z kijami oraz biegania po Górach Bystrzyckich. W sobotę 1 października 2016 roku odbyły się zawody o Puchar Jesieni w Nadleśnictwie Bystrzyca Kłodzka. Baza mieściła się na tzw. polanie „Rykowisko” (między Bystrzycą a Wyszkami), zaś uczestnicy wędrowali leśnymi duktami Wyszkowskiego Grzbietu. Łącznie w zawodach wystartowało 112 osób, nie licząc dzieci (krasnali i juniorów).

V Puchar Jesieni

Impreza na „Rykowisku” rozrasta się co roku. Początkowo była skierowana tylko dla miłośników nordic walking. W ubiegłym (2015) roku do programu wprowadzono biegi górskie, co okazało się „strzałem w dziesiątkę”. W bieżącym roku, po raz pierwszy miał miejsce bieg dla dzieci. I właśnie dla takich uczestników tym bardziej warto urządzać takie imprezy!… Dla najmłodszych przygotowano „leśny” plac zabaw oraz dwa dystanse do biegania – dla „krasnali” oraz „juniorów”. Za udział w specjalnych leśnych konkurencjach na placu zabaw, dzieci otrzymywały prawdziwe medale!

Zawody rozpoczęły się od tradycyjnej rozgrzewki. Następnie, przygotowani zawodnicy stawali na starcie wg poszczególnych kategorii. Jako pierwsi wystartowali uczestnicy biegu górskiego, którzy mieli do pokonania 8,6 km. W tym biegu zmierzyło się 59 osób w wieku powyżej 14 lat. Następnie wystartowali wszyscy uczestnicy marszu nordic walking, którzy pokonywali dystans 6,7 km. Z kijkami maszerowały 33 osoby w różnym wieku. Jako ostatni, na „dużym” starcie stanęli uczestnicy młodzieżowego biegu górskiego. W tym wyścigu wzięło udział 20 uczestników w wieku 11-13 lat, którzy zaliczyli dystans 1,68 km.

V Puchar Jesieni

Zanim biegacze i kijkarze wrócili na metę, swój czas miały dzieci. Po raz pierwszy na tej imprezie rozegrano „Bieg dla dzieci” przeznaczony dla juniorów w wieku 8-10 lat (400 m) oraz krasnali w wieku 2-7 lat (200 m). Technika pokonywania trasy była różna, wielu osobom przydarzyły się upadki, zaś w kilku przypadkach potrzebny był „uczestniczący” doping rodziców lub dziadków. Ale najważniejsze, że wszystkie maluchy dotarły do mety! Nagrodami były dyplomy raz ciekawe edukacyjne nagrody rzeczowe.

Po zakończeniu rywalizacji, w oczekiwaniu na ogłoszenie wyników i wręczenie nagród, zawodnicy, rodziny i znajomi mogli posilić się „leśnym” gulaszem. Każdy uczestnik zawodów otrzymał pamiątkową koszulkę, a zdobywcy trzech pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach okolicznościowe kubki oraz nagrody rzeczowe. Puchar Jesieni otrzymali zwycięzcy klasyfikacji generalnej (pow. 14 lat) w biegach górskich oraz nordic walking.

V Puchar Jesieni

Celem organizowanych od 2012 roku zawodów jest popularyzacja zdrowego trybu życia oraz promocja walorów turystycznych Gór Bystrzyckich. Od początku organizatorem imprezy jest Nadleśnictwo Bystrzyca Kłodzka. Jak zapewniał po raz kolejny nadleśniczy Kazimierz Śpiewak, impreza będzie kontynuowana. Formuła bez zmian – zawody otwarte, dostępne bez opłat dla wszystkich zainteresowanych.

ZOBACZ galerię zdjęć z imprezy na portalu Bystrzyckie.info >>>

REKLAMA:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.