Otwarcie sezonu turystycznego 2016

2016.04.03-36Sezon turystyczny 2016 oficjalnie rozpoczęty! Od kilku lat symbolicznym otwarciem sezonu jest spotkanie turystów na Wapniarce, w geograficznym środku Ziemi Kłodzkiej. Tegoroczna impreza odbyła się w niedzielę 3 kwietnia. Pod wieżę na Wapniarce „wdrapało” się ponad 40 osób, jeden pies i jeden rower… Na trasie – wiosenne kwiatki, zwinne zwierzątka i piękne widoki.

Wapniarka to wzniesienie o wysokości 532 m n.p.m. Od 2008 roku szczyt wieńczy wieża widokowa, z której pięknie widać m.in. pobliskie miejscowości (Żelazno, Krosnowice, Kłodzko), Kotlinę Kłodzką, Góry Złote, Masyw Śnieżnika, Góry Bystrzyckie i Bardzkie.

2016.04.03-02

Tegoroczny rajd, z metą na Wapniarce, miał dwie trasy. Krótsza prowadziła z przystanku PKS w Żelaźnie, dalej obok kamieniołomu i wapiennika do Przełęczy Mielnickiej, skąd zielonym szlakiem na szczyt. Dłuższa trasa miała swój początek na przystanku PKS Ołdrzychowice Zamek, skąd rajdowicze szli przez Sędzisz i Mrówczyniec na Przełęcz Mielnicką i dalej zielonym szlakiem na Wapniarkę. Obok wieży urządzone jest miejsce piknikowe, które tego dnia było intensywnie eksploatowane. Na ruszcie skwierczały kiełbaski, kromki chleba i jabłka. Słoneczko mocno świeciło, więc sporo osób łapało pierwszą opaleniznę. Kto jeszcze miał zaległości, mógł zaliczyć wieżę do odznaki regionalnej „Wieże Widokowe Ziemi Kłodzkiej”. Ponadto, podczas wycieczki można było zdobyć punkty do innych odznak – m.in. Turysta Dolnego Śląska, GOT, OTP.

2016.04.03-36

Po kilkugodzinnym piknikowaniu, uczestnicy wycieczki w podgrupach opuścili gościnny szczyt. Powrót z rajdu był zaplanowany pociągiem z Gorzanowa, zatem część osób poszła wcześniej zwiedzić jeszcze tą miejscowość, zwłaszcza park i pałac. Spora grupa wyruszyła pieszo do Kłodzka, zaliczając po drodze jeszcze inne wzniesienia Krowiarek – Dębową i Goryczkę oraz zwiedzając park i pałac w Żelaźnie. Aura sprzyjała wyjątkowo, zatem wycieczkę można zaliczyć do udanych a sezon turystyczny za otwarty!

2016.04.03-35

REKLAMA:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.