Otwarcie wieży widokowej na Czernicy

2014.09.24a-1W południowej części Ziemi Kłodzkiej przybyła nowa atrakcja turystyczna – wieża widokowa na Czernicy (1083 m n.p.m.) w Górach Bialskich. W piątkowe popołudnie 26 września 2014 r., w wąskim gronie, odbyło się uroczyste otwarcie wieży. „Świerkową” wstęgę przecięli budowniczowie wieży Władysław Bury i Marek Rafałko, burmistrz Stronia Śląskiego Zbigniew Łopusiewicz oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Lądek-Zdrój Mieczysław Krywieńko.

Do budowy wieży przyczyniła się grupa społeczników ze Stronia Śląskiego i Lądka-Zdroju. Pomysłodawcą i koordynatorem przedsięwzięcia był Władysław Bury. Duży wkład w budowę obiektu miał Henryk Kuźmiński.

2014.09.24a-1

Na szczycie Czernicy krzyżują się dwa piesze szlaki turystyczne: czerwony – z Nowego Gierałtowa na Przełęcz Suchą oraz żółty – ze Stronia Śląskiego do Bielic. Wieża na Czernicy była budowana prawie rok. Dzięki tej budowie zauważalnie zaczął rosnąć ruch turystyczny w tej części regionu kłodzkiego. Tym bardziej, że nagrodą za pokonanie kilku lub kilkunastu kilometrów szlaku (głównie z Bielic) są obecnie wspaniałe widoki rozciągające się z najwyższej – piątej – kondygnacji wieży: na Masyw Śnieżnika oraz Góry Bialskie, Złote, Bystrzyckie, Orlickie, Sowie, Jeseniki oraz przy dobrej widoczności Karkonosze.

2014.09.24a-2

Najlepszy jednak jest fakt, że oficjalnie obiekt nie jest przeznaczony dla turystów i nie jest to wieża widokowa! Oficjalnie jest to wieża obserwacyjna, mająca służyć Lasom Państwowym do obserwacji stanu zdrowotnego okolicznych lasów i wykrywania ewentualnych pożarów. Zaś turyści mogą wejść na górę na własną odpowiedzialność! Ale uspokoję – obiekt jest tak solidnie wykonany, że wejście na górę jest całkowicie bezpieczne. Sugeruję ten patent innym potencjalnym budowniczym wież widokowych na Ziemi Kłodzkiej. Prywatnie dodam, że chodzi mi głównie o Jagodną w Górach Bystrzyckich…

2014.09.24a-3

Polecam zatem wyprawę do Bielic i spacer żółtym szlakiem na Czernicę. Przy „okazji” można zaliczyć dwa tysięczniki Ziemi Kłodzkiej…

2014.09.24a-4

REKLAMA:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.