Park Narodowy Gór Stołowych dofinansuje GOPR

21 grudnia podczas spotkania wigilijnego Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR podpisane zostało porozumienie o wsparciu finansowym grupy przez Park Narodowych Gór Stołowych.

Na mocy porozumienia Park Narodowych Gór Stołowych przekaże środki finansowe na działania ratownicze prowadzone przez grupę w wysokości 208 tys. złotych. Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich kwota ta stanowi 15% rocznego dochodu parku z tytułu opłat pobieranych za wstęp na Szczeliniec Wielki i Błędne Skały. Porozumienie zostało oficjalnie podpisane przez Dyrektora Parku Janusza Korybo, Prezesa Zarządu Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej Krzysztofa Bieleckiego oraz Naczelnika Zdzisława Wiatra. „To dla nas niezwykle ważna chwila. Dzięki tym środkom finansowym będziemy mogli utrzymywać gotowość do prowadzenia działań w górach oraz szkolić naszych ratowników” – posumował wydarzenie Naczelnik Wiatr. Uroczyste podpisanie umowy odbyło się podczas Wigilii grupy w Opactwie Cysterskim w Henrykowie koło Ząbkowic Śląskich. Na terenie opactwa znajduje się Katolickie Liceum Ogólnokształcące, które współpracuje z grupą w zakresie kształcenia młodzieży na kierunku ratowniczym. Jego wykładowca i zarazem Dolnośląski Duszpasterz Służb Ratowniczych – ksiądz Artur Szela był gospodarzem spotkania.
Grupa Wałbrzysko-Kłodzka GOPR działa w Sudetach Środkowych i Wschodnich (od Kamiennej Góry, poprzez Wałbrzych i okolice aż po Kotlinę Kłodzką). Prowadzi działa na terenie 2400 km2, sprawując opiekę nad 1600 km siecią szlaków turystycznych. W rejonie działania grupy znajduje się Park Narodowych Gór Stołowych, Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich, Książański Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Gór Sowich, Ślężański Park Krajobrazowy oraz Śnieżnicki Park Krajobrazowy. 144 Ratowników ochotników oraz 12 ratowników zawodowych pełni dyżury w 4 stacjach ratowniczych a w sezonie zimowym również w dodatkowych stacjach i punktach ratunkowych zlokalizowanych przy kompleksach narciarskich. Rocznie góry, w których działa grupa, odwiedza blisko 500 tysięcy turystów i narciarzy. W minionym roku ratownicy grupy przeprowadzili w działaniach górskich 39 wypraw ratunkowych w tym 1 z użyciem śmigłowca, 105 akcji oraz 30 interwencji, udzielając pomocy łącznej liczbie 202 poszkodowanych w tym 1 osoba martwa. Na zorganizowanych terenach narciarskich ratownicy przeprowadzili 375 akcji w tym 2 z użyciem śmigłowca, 165 interwencji, pomocy udzielono 540 poszkodowanym.

[Źródło: Naczelnik Grupy Zdzisław Wiatr; http://gopr.pl/]

REKLAMA:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.