Parking na polanie YMCA

Parking YMCA, znany też jako Parking „Imka”, to śródleśna polana znajdująca się przy Drodze Stu Zakrętów, w pobliżu wjazdu na Błędne Skały w Górach Stołowych. W latach powojennych organizowane były tutaj obozy namiotowe dla młodzieży zrzeszonej w międzynarodowej organizacji YMCA (stąd nazwa). Później polana zaczęła służyć jako parking dla turystów chcących zobaczyć Błędne Skały.

parking-ymca

Błędne Skały to, obok Szczelińca Wielkiego, drugi najchętniej odwiedzany rejon Gór Stołowych. W pobliżu Błędnych Skał znajdują się dwa parkingi dla turystów zmotoryzowanych: parking „górny” (płatny) oraz parking „dolny” na Polanie YMCA. Parking „Imka” znajduje się przy Drodze Stu Zakrętów (DW nr 387) w pobliżu wjazdu do Błędnych Skał. Częściowo utwardzona łąka przez kilkadziesiąt lat była wykorzystywana jako parking dla pojazdów oczekujących na wjazd do Błędnych Skał lub pozostawionych na czas wędrówki i zwiedzania rezerwatu. Jeszcze niedawno była to tylko śródleśna polana z wiatą i przenośną toaletą. W latach 2018-19 staraniem Parku Narodowego Gór Stołowych powstał nowoczesny parking mogący pomieścić ponad 100 pojazdów. Dodatkowo parking wyposażony został w separator substancji ropopochodnych, suche toalety oraz infrastrukturę wypoczynkową. Zbudowana została także pętla autobusowa umożliwiająca stworzenie systemu komunikacji publicznej w oparciu o pojazdy z silnikiem elektrycznym.

Niestety, obecnie (2023 r.) możliwości dotarcia w ten rejon komunikacją publiczną są mocno ograniczone. Od 1 maja 2023 r. do 31 sierpnia 2023 r., w soboty, niedziele i święta, docierają tutaj cztery kursy autobusów realizowane przez PKS Kłodzko (w okresie wakacji codziennie). Ponadto docierają tutaj trzy kursy autobusów z czeskiego Nachodu – od 27 maja do 1 października w soboty i niedziele; od 1 lipca do 3 września codziennie.

Tuż obok parkingu swój początek ma niebieski szlak turystyczny, którym dotrzemy pieszo w rejon Błędnych Skał. Czas przejścia do wejścia do rezerwatu, początkowo niebieskim szlakiem a końcowy odcinek szlakiem czerwonym, to ok. 1,5 godziny (ok. 4,6 km). Wjazd pojazdów na parking „górny” odbywa się o pełnych godzinach; koszt parkowania w 2023 r. – 30 zł za samochód osobowy lub motocykl, 70 zł autokar.

parking-ymca

parking-ymca

parking-ymca

parking-ymca

parking-ymca

parking-ymca

parking-ymca

parking-ymca

parking-ymcaparking-ymca

[Tekst: Marek Gałowski; zdjęcia 27.05.2023]

REKLAMA:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.