Piękna zima w Spalonej

zima w SpalonejSpalona to mała wioska położona w środkowej części Gór Bystrzyckich. Warunki naturalne okolicy sprzyjają uprawianiu różnych dyscyplin sportu i turystyki o każdej porze roku. Zimą jest to kameralny ośrodek narciarski przeznaczony głównie dla narciarzy biegowych, aczkolwiek dla „zjazdowców” także przygotowywany jest stok narciarski.

zima w Spalonej

Tereny narciarskie w Spalonej przeznaczone są przede wszystkim dla początkujących i średnio zaawansowanych narciarzy. Nie ma tu ekstremalnych tras zjazdowych, zaś główną atrakcją może być kopny śnieg w leśnej głuszy. Łąka, na której od wiosny do jesieni pasą się owce, w zimie staje się stadionem narciarskim z trasami biegowymi. W okolicach Spalonej i pobliskiej Lasówki wytyczonych zostało ponad 40 km tras narciarstwa biegowego. Trasy te zostały włączone do wspólnego systemu z tymi po stronie czeskiej, co razem daje ok. 200 km przygotowywanych i utrzymywanych tras narciarstwa biegowego. W schronisku „Jagodna” działa wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. Poniżej schroniska znajduje się talerzykowy wyciąg narciarski o długości 350 m, ze sztucznym naśnieżaniem i oświetleniem. Trasa zjazdowa jest umiarkowanie trudna i doskonale nadaje się na rekreacyjne zjazdy dla narciarzy początkujących i średnio zaawansowanych. Właściciel wyciągu jest także ratownikiem górskim, więc w razie problemów można liczyć na fachową pomoc…

zima w Spalonej

W bieżącym sezonie 2016/2017 zima bardzo dopisała – warunki śniegowe są znakomite. W lasach jest od 40 do 80 cm śniegu. Trasy biegowe są przygotowywane ratrakiem lub skuterem śnieżnym. Trasa zjazdowa także jest przygotowywana ratrakiem i dośnieżana w razie potrzeby. A po narciarskich szusach warto zajrzeć do schroniska na znakomite jedzonko… (Załączone zdjęcia wykonane zostały w niedzielę, 22 stycznia 2017 r.).

zima w Spalonej

zima w Spalonej

zima w Spalonej

zima w Spalonej

zima w Spalonej

zima w Spalonej

zima w Spalonej

zima w Spalonej

zima w Spalonej

zima w Spalonej

zima w Spalonej

zima w Spalonej

zima w Spalonej

© Foto: Marek Gałowski (22.01.2017)

REKLAMA:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.