Przełęcz Kłodzka (483 m n.p.m.), to z turystycznego punktu widzenia, bardzo ważne miejsce. Oddziela Góry Bardzkie od Gór Złotych oraz, w szerszym zakresie – Sudety Środkowe od Sudetów Wschodnich. Przebiega tędy droga krajowa nr 46 łącząca Kłodzko z Opolszczyzną i województwem śląskim. Ponadto jest tutaj granica między powiatami kłodzkim (gm. Kłodzko) i ząbkowickim (gm. Złoty Stok). Przełęcz Kłodzka jest wybierana jako punkt wyjściowy na Kłodzką Górę.
Głównym pieszym szlakiem turystycznym w Górach Bardzkich jest szlak niebieski ze Srebrnej Góry na Przełęcz Kłodzką. Jest to fragment europejskiego długodystansowego szlaku pieszego E3, który ma ok. 7500 km i łączy Atlantyk z Morzem Czarnym. Ten szlak jest często wybierany przez osoby chcące zdobyć Kłodzką Górę, zaliczaną m.in. do Korony Gór Polski, Korony Sudetów oraz Korony Ziemi Kłodzkiej. Na Kłodzką Górę można także wędrować z Kłodzka (lub „Kukułki”) szlakiem żółtym. Uwaga – szlak niebieski nie prowadzi przez wierzchołek Kłodzkiej Góry.
Na przełęczy znajduje się zagospodarowane miejsce odpoczynku dla turystów. Właściwie jest to tylko drewniana wiata z ławą do siedzenia oraz mini-parking, na którym zmieści się kilka samochodów. Pobliski plac jest dość duży i też można na nim zaparkować auto. Często jednak plac wykorzystywany jest przez leśników wywożących drzewo i parkowanie tutaj może być ryzykowne. Jadąc od strony Kłodzka, parking znajduje się po lewej stronie drogi. Jadąc od strony Złotego Stoku (Nysy), na parking skręcamy w prawo. Należy jednak zachować szczególną uwagę, bo zjazd ulokowany jest na szczycie wzniesienia i na zakręcie.
Przez przełęcz przebiega także czerwony szlak rowerowy. Od 2019 roku – rowerzyści znajdą też tutaj nowość: bramkę, oznaczającą wjazd na trasę typu singletrack.
Chcąc tutaj rozpocząć lub zakończyć naszą wędrówkę po górach, niestety musimy liczyć na własny transport. Przy głównej drodze na przełęczy znajduje się zatoczka autobusowa (ale tylko z jednej strony – jadąc od strony Kłodzka). Zatrzymują się tutaj dwa autobusy relacji Kłodzko – Złoty Stok, kursujące tylko w dni nauki szkolnej dla województwa dolnośląskiego. Odjazd z Kłodzka: 6.20 i 14.20 (cena biletu „N” 5,50 zł). Kilka innych kursów „pekaesu” zatrzymuje się dużo niżej przełęczy, na przystanku Podzamek. Oprócz PKS-ów, na trasie Kłodzko – Złoty Stok (Paczków) kursują busy prywatnego przewoźnika „Rycerz”. One także nie zatrzymują się na przełęczy. {Uwaga – dane aktualne w lutym 2019 roku!]
Foto: Marek Gałowski (stan na dzień: 21 lutego 2019)
Osobiście bardzo mi się tam podoba.