Rowerem, kajakiem czy pieszo? – sposobów na zwiedzanie Dolnego Śląska i miejsc do zobaczenia w regionie jest wiele. Warto też wybrać się do sąsiadów z Czech. Okazją do zapoznania się m.in. z ofertą turystyczną Dolnego Śląska i Kraju Kralowohradeckiego były tegoroczne Międzynarodowe Targi Turystyczne Infotour. 15 marca br. targi otworzył dr Jerzy Tutaj, członek zarządu województwa dolnośląskiego wraz z Otokarem Rumlem, Wicehetmanem Kraju Kralowohradeckiego.
IV edycja targów w Hradec Králové odbyła się w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013, fundusz mikroprojektów Euroregionu Glacensis.
Hasłem przewodnim „Infotouru” była turystyka rowerowa. Zwiedzający zapoznali się z bogatą ofertą turystyczną partnerów projektu. Prezentacje różnorodnych atrakcji i usług stały się zaproszeniem np. do przejażdżki trasami górskimi rowerem, spływem pontonowym czy odpoczynku w spa-wellness. Podczas prezentacji tego co najlepsze, najpiękniejsze i interesujące dla gości targów z Polski i Czech nie mogło zabraknąć oferty Dolnego Śląska. Stoisko regionu cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród gości. Odwiedził je m.in. hetman kraju kralowohradeckiego, a także zaproszone delegacje. Tegoroczne targi, tak jak poprzednie, umożliwiły promocję i sprzedaż turystycznej oferty branżowej Dolnego Śląska. O tym, że mamy się czym pochwalić przypomina m.in. kampania promocyjna regionu „Tajemniczy Dolny Śląsk”. Zamek Czocha, opactwo w Henrykowie, Wodospad Kamieńczyka czy schronisko Samotnia w Karkonoszach to tylko niektóre miejsca warte zobaczenia.
W trakcie przemówienia, podczas otwarcia Międzynarodowych Targów Turystycznych Infotour, dr Jerzy Tutaj podziękował za zaproszenie i kilkuletnią obecność Dolnego Śląska na Targach. Podkreślił, że sąsiedztwo z Krajem Kralowohradeckim oznacza wspólną przestrzeń turystyczną, możliwości rozwoju, a także wyzwania do rozwiązania. Turystyka i to co w niej najpiękniejsze nie zna granic administracyjnych. Dolny Śląsk w najbliższych latach – do 2020 roku stawia na rozwój turystyki. Liczymy, że południe naszego regionu zbuduje bogatą ofertę turystyczną nie tylko dla mieszkańców regionu czy kraju, lecz również dla gości z Czech oraz Niemiec. Stąd propozycja powstania „Ringu Sudeckiego” łączącego pogranicze polsko–czeskie, czy budowa tunelu łączącego Kudowę z Nachodem. Realizacja tych propozycji stanie się jeszcze lepszą okazją do wspólnej aktywności – podkreślił dr Jerzy Tutaj.
[Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego – http://www.umwd.dolnyslask.pl/]