7 kwietnia 2025 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu podpisze zarządzenia w sprawie ustanowienia trzech nowych rezerwatów przyrody na Dolnym Śląsku – „Lasy Doliny Strzegomki”, „Krowiarki” i „Mały Śnieżnik”.
Uroczyste podpisanie zarządzeń powołujących trzy nowe rezerwaty odbędzie się 7 kwietnia 2025 r. o godzinie 11:00 w jednym z nich – rezerwacie przyrody „Lasy Doliny Strzegomki” na terenie Nadleśnictwa Świdnica.
Utworzenie rezerwatów jest efektem inicjatywy „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”, a realizacja możliwa była dzięki współpracy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu.
Rezerwat przyrody „Lasy Doliny Strzegomki”
Rezerwat o powierzchni 75,54 ha, położony na terenie gminy Żarów w powiecie świdnickim. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie kompleksu leśnego położonego w dolinie rzeki Strzegomki stanowiącego dobrze zachowany, naturalny, leśny ekosystem nadrzecznych łęgów i grądów wraz z wiekowym drzewostanem oraz licznymi populacjami geofitów, m.in. śnieżycy wiosennej Leucojum vernum i czosnku niedźwiedziego Allium ursinum.

Rezerwat przyrody „Krowiarki”
Rezerwat o powierzchni 89,30 ha, położony na terenie gmin Bystrzyca Kłodzka i Kłodzko w powiecie kłodzkim. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie ekosystemów leśnych, w tym ciepłolubnych buczyn storczykowych wraz ze stanowiskami rzadkich i zagrożonych przedstawicieli flory, w szczególności z rodziny storczykowatych.

Rezerwat przyrody „Mały Śnieżnik”
Rezerwat o powierzchni 359,51 ha, położony na terenie gmin Bystrzyca Kłodzka i Międzylesie w powiecie kłodzkim. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie w stanie naturalnym elementów przyrody ożywionej i nieożywionej obszaru Małego Śnieżnika oraz zboczy sąsiadujących szczytów – Wysoczki, Goworka i Średniaka, stanowiących dobrze zachowany ekosystem tworzony m.in. przez rzadkie siedliska przyrodnicze, w tym torfowiska przejściowe i trzęsawiska, piargi i gołoborza krzemianowe, bory i lasy bagienne oraz górskie bory świerkowe.

Dla wszystkich trzech rezerwatów został wyznaczony obszar otuliny.
Projekty zarządzeń zostały zaopiniowane przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i Regionalną Radę Ochrony Przyrody oraz uzgodnione przez Wojewodę Dolnośląskiego. Były także przedmiotem konsultacji społecznych, w ramach których każdy zainteresowany mógł zgłaszać uwagi i wnioski.
Formalnie nowe rezerwaty zaczną funkcjonować po 14 dniach od dnia opublikowania zarządzeń w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
W ramach inicjatywy „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych” nadal trwają prace zmierzające do objęcia ochroną rezerwatową kolejnych 5 cennych przyrodniczo obszarów województwa dolnośląskiego.
Info: [Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu]