Trzy Siostry w Górach Bialskich

Trzy Siostry to grupa skał w Górach Bialskich, w pobliżu wsi Goszów, Stary Gierałtów i Nowy Gierałtów, na północno-zachodnim zboczu Gołogrzbietu. Jest to największa grupa skalna w Górach Bialskich, położona na wysokości 800-825 m n.p.m. Trzy Siostry mają wysokość do 20 m i łączną długość 33 metry. Najciekawszy jednak jest fakt, że skały są… cztery. Taka też – Cztery Siostry – była wcześniejsza nazwa tej grupy skalnej.

trzy-siostry

Trzy Siostry to zgrupowanie jednej małej i trzech większych skał o charakterze grzędy skalnej. Zbudowane są z gnejsów gierałtowskich i położone w gęstym świerkowym lesie regla dolnego. Ze skał, a raczej ich wierzchołków, roztacza się piękny widok na Góry Złote i Dolinę Białej Lądeckiej. Turyści nadali skałom własne nazwy: Rzepicha oraz Libusza i Olga. Amatorzy wspinaczki także nadali skałom własne nazwy: Braciszek i Pierwsza Siostra oraz Druga Siostra i Trzecia Siostra. Walory skał sprawiły, że wytyczono tutaj około trzydziestu tras wspinaczkowych. Sami wspinacze określają, że jest to rejon dla koneserów, aczkolwiek trud dotarcia rekompensują ładne widoki i możliwości eksploracyjne.

trzy-siostry

W pobliżu grupy skalnej Trzy Siostry (ok. 150 m) prowadzi niebieski szlak turystyczny (europejski długodystansowy szlak pieszy E3), na tym odcinku prowadzący ze Starego Gierałtowa na Przełęcz Dział i dalej w Masyw Śnieżnika. Inne nazwane dukty w pobliżu skał to Bialska Pętla oraz Stara Droga Kresowa.

Przy niebieskim szlaku turystycznym, obok ścieżki prowadzącej do skał, znajduje się tablica informacyjna postawiona tutaj przez Towarzystwo Przyjaciół Doliny Białej Lądeckiej „Kruszynka” w 2012 roku. Na tablicy umieszczony jest krótki opis skał (w trzech językach) oraz legenda związana z tym miejscem.

[MG; zdjęcia 17.07.2022]

trzy-siostry

trzy-siostry

trzy-siostry

trzy-siostry

trzy-siostry

trzy-siostry

trzy-siostry

trzy-siostry

trzy-siostry

trzy-siostry

trzy-siostry

trzy-siostry

trzy-siostry

trzy-siostry

trzy-siostry

Polecam – najlepsza mapa Gór Złotych – KUP TERAZ >>>

REKLAMA:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.