W Czechach także kryzys…

Z problemem braku środków na realizację działań promocyjnych lub organizację imprez turystycznych boryka się nie tylko nasz region. Kryzys dotknął także Czechów. W bieżącym roku odwołana została impreza o nazwie „Celnice Kunštát”, która miała odbyć się 7 września. Ta historyczno-wojskowa impreza organizowana była od 2008 roku w pobliżu przejścia granicznego Orlické Záhoří – Mostowice.

„Celnice Kunštát” to rekonstrukcja wydarzeń z 1938 roku. Akcja miała miejsce przed konferencją w Monachium (29-30 września 1938 r.). W miejscowości Kunštát (obecnie część Orlického Záhoří) mieścił się urząd celny, który obsługiwał ruch graniczny w tym rejonie. Po niemieckiej stronie granicy znajdowała się miejscowość Langenbrück (obecnie Mostowice). We wrześniu 1938 r. doszło do kilku napaści na czechosłowacki urząd celny od strony niemieckiej.

Rekonstrukcja wydarzeń z roku na rok przyciągała coraz większą liczbę widzów. Po pokazie można było obejrzeć i odbyć przejażdżkę autentycznymi lub zrekonstruowanymi pojazdami z tamtych czasów. Najwięcej radości miały dzieci, była to też dla nich doskonała lekcja historii. Głównym organizatorem pokazu było Muzeum Twierdza Hanička, zaś gmina Orlické Záhoří była głównym sponsorem imprezy. Niestety, pod koniec czerwca gmina poinformowała organizatora że nie wesprze imprezy ze względu na brak środków.

Szkoda, bo impreza miała spory potencjał rozwojowy. Militarna rekonstrukcja cieszyła się także coraz większym zainteresowaniem gości z Polski.

ZOBACZ fotorelację z imprezy Celnice Kunštát '2012

REKLAMA:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.