Włodzicka Góra – wieża widokowa

Włodzicka Góra wieża widokowaWłodzicka Góra (758 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Wzgórz Włodzickich. Znajduje się na północno-zachodnim krańcu długiego na ok. 20 km pasma i dominuje nad pobliską wsią Świerki. I właśnie ta miejscowość, a zwłaszcza przystanek kolejowy Świerki Dolne, jest dobrym punktem startowym dla wycieczki na szczyt. Zaprowadzi nas tam zielony szlak.

Włodzicka Góra wieża widokowa

Turystyka w okolicach Świerków zaczęła prężnie rozwijać się w latach 20. XX wieku. Wiązało się to głównie z rozwojem kolei, tym bardziej, że pociągiem można tu było wtedy dojechać bezpośrednio nawet z Berlina. Ze stacji kolejowej poprowadzono szlaki turystyczne na bliskie i dalsze szczyty: Włodzicką Górę i Wielką Sowę przez Sokolec.

Włodzicka Góra wieża widokowa

Wieżę na szczycie Włodzickiej Góry zbudowano w ciągu kilku tygodni 1927 roku. Wszystko jednak zaczęło się od… kamieniołomów działających na stokach góry. W pobliżu wyrobisk zbudowano dla robotników kantynę, żeby mieli gdzie ogrzać się i spożyć posiłek. Funkcję schroniska kantyna pełniła już w 1911 r., co potwierdza istniejąca widokówka ze stemplem i swojsko brzmiącym nazwiskiem – A. Kowalski. Później, na fali wzrostu popularności pieszych wędrówek, budynek znacznie rozbudowano i poza bufetem udostępniono także miejsca noclegowe. Właścicielem schroniska był wówczas Alfons Weiss, który podarował pod budowę wieży 100 m kw. terenu na szczycie góry, a także był autorem projektu budowy. W tamtych czasach szczyt był prawie całkowicie odsłonięty, dzięki czemu rozciągały się stąd fantastyczne widoki. Uroczyste otwarcie wieży odbyło się 16 października 1927 r. Niestety, aura tego dnia nie była łaskawa, więc uczestnicy imprezy szybko przenieśli się ze świętowaniem do pobliskiego schroniska. Wieża miała wysokość 14,6 m i smukły kwadratowy kształt. Całość wzniesiono z melafirowych pustaków wypełnionych żwirem, pochodzących z pobliskiego kamieniołomu. Na szczyt prowadziły wewnętrzne kręte betonowe schody. Taras widokowy nakryty był stożkowym dachem. W przyziemiu znajdował się, zbudowany na planie kwadratu, schron pełniący również funkcję bufetu. W 1935 r. wieża otrzymała imię prezydenta Niemiec marszałka Paula von Hindenburga. Po wojnie obiekt zaczął popadać w ruinę. Jeszcze w połowie lat 50. można było wejść na górę, ale już wówczas było to niebezpieczne. Obecnie z całej wieży pozostała jedynie kilkumetrowa ruina.

Włodzicka Góra wieża widokowa

Według najnowszych zapowiedzi władz gminy Nowa Ruda, wieża będzie odbudowana! Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na ok. 420 tys. zł. Inwestycja w większości ma być finansowana ze środków unijnych. Włodzicka Góra jest miejscem wciąż mocno uczęszczanym, nie tylko przez turystów, ale też przez… poszukiwaczy skarbów. Drzewa na szczycie wyrosły duże, więc panoramy nie są już tak rozległe jak przed wojną. Ale i tak doskonale widać przede wszystkim Góry Sowie oraz m.in. Góry Suche i Bardzkie. Udostępnienie odbudowanej wieży widokowej na pewno znacznie podniesie walory turystyczne okolic Świerków. Miejmy nadzieję, że 90 rocznicę otwarcia uczcimy już na nowej wieży.

10.15-03

Włodzicka Góra wieża widokowa

Włodzicka Góra wieża widokowa

Foto: © Marek Gałowski

REKLAMA:

One Comment on “Włodzicka Góra – wieża widokowa”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.