XV Spotkania Tradycji Wielkanocnych

Ponad 90 stołów wielkanocnych prezentowanych było na XV Spotkaniach Tradycji Wielkanocnych Ziemi Kłodzkiej, które odbyły się w sobotę 24 marca 2012 r. Po pięciu latach uczestnicy prezentacji ponownie spotkali się w Ścinawce Średniej, w tutejszej hali sportowej.
Od początku istnienia, „Spotkania” ze skromnej i małej imprezy przerodziły się w wielkie, ponadregionalne widowisko. Bo to już nie tylko wystawa stołów wielkanocnych przygotowana przez koła gospodyń i sołectwa z kilku kłodzkich gmin. Przyjeżdża coraz więcej delegacji z miejscowości partnerskich, z różnych rejonów kraju i z zagranicy – np. w bieżącym roku było 10 prezentacji czeskich. To także konkursy na najpiękniejszą pisankę, palmę, marzannę i plakat. To również występy zespołów ludowych z poszczególnych gmin – naszych i partnerskich. Towarzyszą temu liczne stoiska z ofertą świąteczną, handlowe i gastronomiczne. Impreza tak się rozrosła, że nasze hale sportowe już od dawna okazują się zbyt małe, żeby pomieścić wszystkich wystawców. I temu wszystkiemu z zazdrością przyglądają się inne regiony kraju…

Na listę piętnastej edycji „Spotkań” wpisało się 97 prezentacji. Swoje propozycje na stół wielkanocny pokazały głównie Koła Gospodyń Wiejskich, ale także sołectwa, stowarzyszenia i szkoły. W kuluarach (i na zewnątrz hali) prowadzony był kiermasz wyrobów świątecznych, produktów lokalnych oraz ogrodniczy. Na stołach prezentowano wszystko, co jest związane z Wielkanocą: potrawy – m.in. żurki, mięsiwa, wędliny, sałatki, mazurki, serniki, babki, nalewki; ozdoby – m.in. stroiki, pisanki, palmy, itp. Można było oglądać, degustować, wiele rzeczy kupić. Całość prezentacji uzupełniały występy zespołów ludowych z poszczególnych gmin. Puchar ministra rolnictwa za tradycyjny stół polski otrzymało KGW Wolibórz. Przyznano także szereg nagród indywidualnych. Wszyscy wystawcy otrzymali za udział dyplom oraz grill elektryczny. Organizatorami XV Spotkań byli: Gmina Radków oraz Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego (Powiatowy Zespół Doradców w Kłodzku).

Gospodarzem przyszłorocznych Spotkań Tradycji Wielkanocnych Ziemi Kłodzkiej będzie Stronie Śląskie.

[Marek Gałowski]

REKLAMA:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.