Zimowy urok Gór Sowich

2016.01.31-4nrPrzed ostatnią styczniową wyprawą, byliśmy trochę zaniepokojeni sobotnimi opadami deszczu, lecz w wyższej partii Gór Sowich spadł śnieg i Przełęcz Jugowska w niedzielę 31-01-16 przywitała nas ok. 10 cm warstwą świeżego śniegu.

2016.01.31-1nr

Prowadzący kol. Edek Soja przedstawił nam plan naszej wędrówki (trasę i ważniejsze punkty na trasie), a Honorowy Przodownik Turystyki Górskiej kol. Czesław Dominas opowiedział nam ciekawą historię Jugowskiego Krzyża (Hausdorfer Kreuz), którą na próżno byłoby szukać w przewodnikach turystycznych. Nowo wytyczonym żółtym szlakiem z przełęczy kierujemy się do platformy widokowej pod Kozią Równią (tam podziwiamy panoramę Pieszyc, Dzierżoniowa i okazałą magiczną Ślężę). Dalej przez Kozie Siodło, Końskimi Stopniami wśród pięknie ośnieżonych świerków dochodzimy do urokliwego schroniska Sowa.

2016.01.31-2nr

2016.01.31-3nr

Otwarte zostało w 1897 r., w latach PRL-u nosiło nazwę „Marysieńka”, a obecny wygląd zawdzięcza miłośnikowi gór, dziennikarzowi Jackie Kalarusowi. Po tradycyjnym pieczeniu kiełbasek w towarzystwie ciekawych kotów, obowiązkowa wizyta w schronisku (dla każdego coś miłego, przy świetnej bluesowej muzyce). Posiedziałoby się dłużej, lecz góry czekają, więc chwilowo w kierunku Wielkiej Sowy, następnie Drogą Wernera i Drogą Półkorcową mijamy ponownie Kozie Siodło i trasą rowerową podchodzimy pod Kozią Równię (931 m npm). Dalej Niedźwiedzia Skała z pamiątkową tablicą poświęconą miłośnikowi i popularyzatorowi Gór Sowich Hermanowi Henklowi, z jego motto „w górach jestem znowu prawdziwym człowiekiem; tam stajemy się braćmi i wszystko co brzydkie i błahe opuszcza nas”.

2016.01.31-4nr

2016.01.31-5nr

Dochodząc do przełęczy, podziwiamy w oddali naszą Górę Sw. Anny, wieżę Nowy I i pobliski Rymarz z wyciągiem narciarskim. Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz bardzo życzliwej obsłudze schroniska Sowa.

Edward Lada

2016.01.31-6nr

[www.kolo-nowaruda.klodzko.pttk.pl]

REKLAMA:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.