W Złotej Sztolni śpią nietoperze. O ich spokojny sen zadbali przyrodnicy, którzy na początku grudnia 2015 roku zabezpieczyli wejście do jaskini. Wcześniej, całkowicie zasypane wejście udało się odkopać dzięki użyciu ciężkiego sprzętu. Wykonanie tych czynności sugeruje, że nie przewiduje się udostępnienia Złotej Sztolni dla turystów. Prace zostały wykonane przez Nadleśnictwo Zdroje w Szczytnej wspólnie z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska we Wrocławiu.
Złota Sztolnia to jaskinia w dawnym kamieniołomie na wschodnim zboczu Orlicy (na wys. ok. 950 m n.p.m.). Otwór wejściowy znajduje się w głębokim leju poniżej 8-metrowej skały. Pierwsze prace górnicze były tu prowadzone już pod koniec XIV w., do czasu wojen husyckich. Później prowadzono wydobycie wapieni na potrzeby pobliskiego pieca wapienniczego. W 1800 r. poszerzono otwór wejściowy, zaś w połowie XIX w. zaczęli zaglądać tutaj turyści. W 1872 r. zmieniono bieg potoku, zaś od 1891 r. można już było zwiedzać całą sztolnię – poszerzono przejścia, ustawiono ławki i zbudowano żelazne schody. Jaskinia stała się ważnym punktem na trasie dusznickich kuracjuszy podążających na szczyt Orlicy – wstęp był płatny a po sztolni oprowadzał przewodnik.
Niesiony przez Złoty Potok rumosz skalny stale zasypywał wejście do jaskini, zaś do jej korytarzy dostawały się gruz skalny, błoto i drewno. Wszystko przez to, że strumień po powodzi w 1998 r. zmienił swój bieg (czyli wrócił do pierwotnego koryta). Obecnie, przy pomocy betonowych koryt zmieniono bieg strumienia, podobnie jak w 1872 roku. Nad wejściem przymocowane zostały siatki zabezpieczające przed ponownym zasypaniem. Otwór wejściowy zabezpieczony został specjalną kratą uniemożliwiającą wejście osobom postronnym. Wszystko to dla spokojnego snu nietoperzy… W jaskini stwierdzono występowanie takich gatunków jak m.in. nocki duże, nocki Bechsteina, nocki łydkowłose, nocki orzęsione, mopki, podkowce małe. Wszystkie dziko występujące w Polsce nietoperze objęte są ścisłą ochroną gatunkową!
[Foto: © Marek Gałowski]