Złoty Stok: powstaje kolejna atrakcja

Na terenie muzeum „Kopalnia Złota” w Złotym Stoku powstaje kolejna atrakcja turystyczna – będzie to interaktywny (czyli z udziałem publiczności) ŚREDNIOWIECZNY PARK TECHNIKI. Turyści zobaczą tam m.in. kierat, młyńskie koło i… dom kat

Średniowieczny Park Techniki to robocza nazwa projektu, który jest realizowany na terenie Kopalni Złota. Od jesieni ubr. na rozległym placu powstają budowle mające zobrazować złotostocką osadę górniczą z XVI wieku. Projekty budowli zostały sporządzone według rycin zamieszczonych w średniowiecznej „Biblii” górniczej – dziele Giorgio Agricoli z 1563 r. ” De Re Metallica”.

Głównymi elementami powstającej osady mają być:
– kierat górniczy, napędzany siłą rąk turystów
– deptak (dreptak) – wielkie drewniane koło wprowadzane w ruch pod ciężarem ludzi stąpających po jego szczeblach
– młyńskie koło napędzane wodą, które będzie uruchamiało tłuczarkę rudy
– dom kata, w którym będzie można obejrzeć narzędzia średniowiecznych tortur (m.in. łoże madejowe, gilotynę, krzesło inkwizytorskie).

Otwarcie nowej atrakcji planowane było na długi majowy weekend br. Niestety, w styczniu br. prace przy Średniowiecznym Parku Techniki zostały wstrzymane przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ząbkowicach Śl. Stało się to na skutek zgłoszenia burmistrza Złotego Stoku, jakoby inwestycja powtawała nielegalnie. Inspektorat nie śpieszy się z wydaniem jakiejkolwiek decyzji, a do maja coraz bliżej.

[MG]

REKLAMA:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.