Góry Stołowe – opis pasma

GÓRY STOŁOWE to pasmo górskie w Sudetach Środkowych, zamykające od zachodu Kotlinę Kłodzką. Ciągnie się od okolic Chełmska Śląskiego i Krzeszowa, poprzez Mieroszów, okolice Kudowy-Zdroju, Pasterki i Radkowa po dolinę Bystrzycy Dusznickiej koło Polanicy-Zdroju.

Czeska część Gór Stołowych nosi nazwę Broumovska vrchovina; północno-zachodni kraniec to Zawory. Przełęcz Polskie Wrota (660 m n.p.m.) oddziela je od Gór Orlickich; z Górami Bystrzyckimi graniczą przez dolinę Bystrzycy Dusznickiej (Piekielną Dolinę); poprzez Wzgórza Ścinawskie graniczą z Górami Sowimi. Długość całych Gór Stołowych wynosi ok. 42 km, zaś szerokość 4-12 km. Najwyższym szczytem jest Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) – tyle metrów mierzy skała o nazwie Fotel Pradziada.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE CZĘŚCI POLSKIEJ:
Góry Stołowe należą do najpopularniejszych pasm górskich w Sudetach. Ilość turystów, którzy je odwiedzają w ciągu roku szacuje się na 200-300 tysięcy! Magnesem przyciągającym turystów są jedyne w Polsce góry o budowie tzw. płytowej. Ale są tu też położone na skraju pasma uzdrowiska i miejscowości pełne zabytków. Pasmo przecina – z Kudowy-Zdroju do Radkowa – słynna Szosa Stu Zakrętów, zbudowana w latach 1867-70. Sieć szlaków pieszych jest gęsta i pozwala dotrzeć prawie w każde miejsce, które nie jest pod ścisłą ochroną. Można też pojeździć tu na rowerze, zaś zimą funkcjonują szlaki dla narciarzy biegowych (śladowych). Ale przede wszystkim jest to miejsce na kontemplację potężnych skalnych bloków. Dwie najważniejsze atrakcje polskiej części Gór Stołowych to Szczeliniec Wielki oraz Błędne Skały. Turyści odwiedzają również m.in. Skalne Grzyby, Białe Skały, Skałki Łężyckie, Wielkie (rezerwat!) i Małe Torfowisko Batorowskie. Warto również zwiedzić Fort Karola na górze Ptak koło Karłowa. Dla ochrony tutejszej przyrody, na całym obszarze polskiej części Gór Stołowych utworzono w 1993 r. Park Narodowy Gór Stołowych. Chronione są nie tylko skały, ale także rośliny i zwierzęta. Na terenie parku można poruszać się tylko po szlakach znakowanych i parkować w miejscach wyznaczonych!

REKLAMA:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.