Wieża widokowa w Suszynie

2015.01.14-08„Suszynka” – tak nazywa się nowa atrakcja turystyczna gminy Radków. Wieża widokowa w Suszynie to obiekt zbudowany całkowicie od podstaw. Wieża powstała w ramach realizacji polsko-czeskiego projektu „Miejsca pełne widoków”. Łączny koszt budowy to 1,1 mln zł, z czego 85% stanowiły fundusze unijne. Uroczyste otwarcie odbyło się w samo południe 19 grudnia 2014 r.

Suszyna to niewielka wieś położona w południowo-wschodniej części Wzgórz Ścinawskich. Pod koniec XIX i w pierwszej połowie XX wieku okolice penetrowane były przez poszukiwaczy minerałów (m.in. agatów i ametystów). W okresie międzywojennym miejscowość była znanym letniskiem, zaś szczególną atrakcją była szkoła szybowcowa.

2015.01.14-02

Nowa wieża widokowa ma 27 metrów wysokości i wzniesiona została z betonowych płyt, które obłożone zostały wewnątrz i na zewnątrz płytkami z piaskowca. Suszyna wybrana została spośród trzech miejsc typowanych do budowy wieży (pozostałe to Ratno Górne i zalew w Radkowie) – zadecydował dogodny dojazd. Obiekt zlokalizowany jest na wzniesieniu mierzącym ok. 469 m n.p.m. Z tarasu widokowego, który znajduje się na 24 metrze, pięknie widać m.in. polskie i czeskie Góry Stołowe z dominującym Szczelińcem Wielkim, Góry Sowie, Bardzkie i Złote, Masyw Śnieżnika z charakterystyczną Czarną Górą, Góry Bystrzyckie i „za nimi” część Gór Orlickich. Przy dobrej widoczności można dostrzec nawet najwyższy szczyt Sudetów Śnieżkę, a także wiatraki elektrowni wiatrowej koło Paczkowa!

2015.01.14-16

Plany o rozwoju turystycznym tego miejsca trzeba tymczasem raczej włożyć między bajki. Funkcjonujące obok wybudowanej wieży gospodarstwo agroturystyczne, zamiast zaproponować coś turystom, odgrodziło się od intruzów tabliczką „Teren prywatny; wstęp wzbroniony”. Przez Suszynę nie prowadzi na razie żaden szlak turystyczny. Także prowadząca tu dziurawa droga asfaltowa (zwłaszcza od strony Wambierzyc przez Raszków) nie zachęca do przyjazdu. Paradoksalnie, dzięki temu że ruch samochodowy jest mały, okoliczne drogi cieszą się powodzeniem wśród rowerzystów…

2015.01.14-29

W miesiącach listopad – marzec wieża czynna jest codziennie w godz. 8.00-19.00; w miesiącach kwiecień – październik wieża jest czynna codziennie w godz. 8.00-22.00. Wstęp bezpłatny. Zapraszamy!

Zobacz galerię zdjęć: 

REKLAMA:

One Comment on “Wieża widokowa w Suszynie”

  1. Witam turystów! Dzisiaj miałem okazję wejść na taras widokowy wieży Suszynki.Jestem zachwycony widokami z wieży oraz samą wieżą gdzie wewnątrz panuje cisza i ciepło.Krete schody wiodące na platformę widokową budzą respekt z racji wysokości ale wysokość stopni jest doskonale dobrana tak ,że nie odczuwamy trudów wędrówki ku górze.Na tarasie każda ze stron widokowych jest doskonale zaopatrzona w informację co widzimy w oddali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.