Kamieńczyk: nowa droga do granicy

Kamieńczyk - nowa droga do granicyKamieńczyk to niewielka wieś malowniczo położona na południowym krańcu Gór Bystrzyckich, w gminie Międzylesie. Na początku XX w. odkryto walory narciarskie okolicznych terenów. W okresie międzywojennym Kamieńczyk uznano za letnisko, jednak funkcja ta nie rozwinęła się. W ostatnich latach i miesiącach, dzięki inwestycjom komunalnym i prywatnym, ten zakątek Ziemi Kłodzkiej staje się coraz bardziej popularny i uczęszczany. I znów jest szansa na rozwinięcie się funkcji letniskowej…

Kamieńczyk - nowa droga do granicy

10 sierpnia 2017 r. odbyło się uroczyste otwarcie zmodernizowanej drogi powiatowej, łączącej drogę krajową DK33 z przejściem granicznym do Republiki Czeskiej. Ściśle ujmując, raczej była to odbudowa drogi niż jej remont, bo nawierzchni w wielu miejscach już nie było. Dostępność komunikacyjna jest obecnie chyba decydującym czynnikiem, jeśli chcemy mówić o rozwoju turystycznym danego obszaru. Droga przez Kamieńczyk już od dawna „prosiła się” o remont. Do 2007 r. przejście graniczne Kamieńczyk – Mladkov Petrovičky funkcjonowało jako „turystyczne”, przeznaczone dla pieszych i rowerzystów. Po otwarciu granic pojawił się projekt uczynienia tu przejścia drogowego dla samochodów do 3,5 tony. Główną przeszkodą był brak asfaltu na przygranicznym odcinku ok. 200 m po stronie polskiej. Kierowcom to nie przeszkadzało, bo zaraz po zniknięciu granicy, auta zaczęły kursować w obie strony. Asfalt udało się położyć dopiero w 2012 r. i wówczas też oficjalnie otwarto drogowe przejście graniczne. Kolejne 5 lat trzeba było czekać na poprawę stanu drogi prowadzącej przez wieś.

Kamieńczyk - nowa droga do granicy

Kamieńczyk - nowa droga do granicy

Tymczasem przez te lata w Kamieńczyku sporo się zmieniło. Obok kościoła prężnie działa gospodarstwo agroturystyczne. W dolnej części wsi, na pograniczu ze Smreczyną, mocno rozwinęło się łowisko pstrąga ze smażalnią. Poniżej przejścia granicznego gości przyjmuje kawiarenka górska. Otwarcie granicy i marketing szeptany sprawiły, że Kamieńczyk zrobił się bardzo popularny także wśród Czechów. Główną atrakcją miejscowości jest drewniany kościół św. Michała Archanioła z 1710 roku (jeden z czterech na Ziemi Kłodzkiej). Poza kościołem warto obejrzeć kilkanaście chat z XIX w. wzniesionych według reguł czeskiego budownictwa ludowego. Z górnej części wsi rozciągają się niesamowite szerokie panoramy na Międzylesie, Rów Górnej Nysy, Masyw Śnieżnika, Góry Złote i Bardzkie.

Kamieńczyk - nowa droga do granicy

Kamieńczyk - nowa droga do granicy

Kamieńczyk przemierzają nie tylko turyści zmotoryzowani. Wiele osób spaceruje pieszo, zostawiając samochód na przejściu granicznym lub obok łowiska. Teren jest popularny także wśród rowerzystów. Coraz częściej spotkamy osoby na nartorolkach – w połowie września br. odbyły się tutaj nawet duże zawody w tej dyscyplinie. Na okolicznych łąkach często można zobaczyć jeźdźców na koniach. W zimie okolica jest popularna wśród narciarzy śladowych i skiturowych. Wszystkie te aspekty sprawiają, że przy posiadanym potencjale, Kamieńczyk już staje się kolejną perełką na turystycznej mapie Ziemi Kłodzkiej.

Kamieńczyk - nowa droga do granicy

Kamieńczyk - nowa droga do granicy

Kamieńczyk - nowa droga do granicy

Kamieńczyk - nowa droga do granicy

REKLAMA:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.