Przełęcz Płoszczyna

Przełęcz Płoszczyna (817 m n.p.m.) – przełęcz w Sudetach Wschodnich, oddzielająca Masyw Śnieżnika od Gór Bialskich. Nazwa czeska to Kladské sedlo, które oddziela Králický Sněžník od Rychlebskych hor. Przez przełęcz przechodzi droga ze Stronia Śląskiego do Starého Města na Morawach. Jest to końcowy odcinek drogi wybudowanej w XIX w. przez królewnę Mariannę Orańską.

przelecz-ploszczyna
Przełęcz Płoszczyna – droga do Starého Města na Morawach. Po prawej: Chata Kladské sedlo

Droga przez Przełęcz Płoszczyna „od zawsze” była strategiczna – wiódł nią szlak handlowy ze Śląska przez Ziemię Kłodzką na Morawy (stąd nazwa: Droga Morawska). Utworzone w połowie XVIII w. przejście graniczne między Prusami i Austrią działało aż do II wojny światowej. Droga łączyła ośrodki górnicze Bolesławów i Staré Město, zaś w XIX w. kuracjusze z Lądka-Zdroju udawali się tędy w Hruby Jeseník. Po wojnie dopiero w latach 70. zbudowano tu mały schron turystyczny, użytkowany jednak częściej przez WOP-istów niż turystów. W 1996 r. na przełęczy uruchomiono przejście graniczne dwóch kategorii: „turystyczne” i małego ruchu granicznego. W 2007 r. zbudowano nowe drogi dojazdowe do przełęczy, zaś Czesi wybudowali duży stylowy drewniany budynek dla służb granicznych. 4 czerwca 2007 r. odbyło się uroczyste otwarcie przejścia drogowego. Przeznaczone było dla pieszych, rowerzystów, motocyklistów oraz samochodów osobowych do 3,5 tony. Pół roku później przejście zniknęło – z chwilą rozszerzenia strefy Schengen na Czechy i Polskę. Nowy budynek niestety pogranicznikom nie przydał się, bo od grudnia 2007 r. nie ma już przejść granicznych. Znajdziemy tu natomiast przykład pozytywnego rozwiązania kwestii zagospodarowania infrastruktury przygranicznej. Pomysł na nową funkcję budynku pojawił się dopiero po półtora roku – schronisko turystyczne! Od kwietnia 2009 r. w dawnej strażnicy granicznej funkcjonuje prywatne schronisko górskie (czeskie). Przełęcz Płoszczyna traktowana jest jako punkt wyjściowy wycieczek na Śnieżnik lub Rudawiec. Samochodem dotrzemy tu jadąc ze Stronia Śląskiego przez Bolesławów i Nową Morawę. 10 km dalej po czeskiej stronie jest Staré Město. Z Bolesławowa prowadzi tu pieszy żółty szlak, zaś przez przełęcz przechodzi graniczny szlak zielony z Bielic na Śnieżnik.

Chata Kladské sedlo to prywatne czeskie schronisko turystyczne położone na Przełęczy Płoszczyna, tuż za linią graniczną, przy drodze do Starého Města. Schronisko oferuje noclegi oraz wyżywienie w formie bufetu. W schronisku są cztery pokoje, w których może nocować od 1 do 17 osób. Każdy pokój posiada własne zaplecze sanitarne. Bufet oferuje podstawowe potrawy, stąd wybór dań jest bardzo mały. Do dyspozycji gości jest w pełni wyposażona kuchnia turystyczna, która pełni jednocześnie funkcję świetlicy (m.in. telewizor, gry planszowe, konsola do gier). W całym obiekcie dostępne jest bezpłatne WI-FI. Cena noclegów i jedzenia przystępna nawet na polską kieszeń. W okolicy cisza i spokój, zaś w sezonie w lasach pełno darów natury – głównie grzybów i czarnych jagód. Schronisko funkcjonuje cały rok, zaś od maja do listopada są najniższe ceny. Miejsce jest ulubione przez motocyklistów. Natomiast największa frekwencja notowana jest w okresie zimowym, ze względu na okoliczne trasy biegowe oraz pobliskie trasy zjazdowe.

Z własnego doświadczenia oraz opinii gości wiemy, że kontakt telefoniczny i mailowy ze schroniskiem jest mocno utrudniony. Jeśli w schronisku nie będzie akurat wolnych miejsc noclegowych, sugerujemy poszukiwanie noclegu w Nowej Morawie lub Bolesławowie.

[Aktualizacja: 27.05.2022]

przelecz-ploszczyna
Przełęcz Płoszczyna – w lewo szlak na Rudawiec; w prawo szlak na Śnieżnik
przelecz-ploszczyna
Przełęcz Płoszczyna – prywatne czeskie schronisko turystyczne Chata Kladské sedlo

przelecz-ploszczyna

przelecz-ploszczyna

przelecz-ploszczyna

przelecz-ploszczyna

przelecz-ploszczyna

przelecz-ploszczyna
Przełęcz Płoszczyna – szlak na Śnieżnik oraz miejsce odpoczynku i dwuosobowe namioty obok chaty Kladske sedlo
przelecz-ploszczyna
Przełęcz Płoszczyna – w lewo szlak na Rudawiec przez Jawornik Graniczny i Rude Krzyże
przelecz-ploszczyna
Przełęcz Płoszczyna – szlak na Śnieżnik

przelecz-ploszczyna

REKLAMA:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.