Ranking schronisk górskich 2011

Magazyn turystyki górskiej „npm” opublikował w numerze sierpniowym drugi ogólnopolski ranking schronisk górskich. Ocenione zostały obiekty znajdujące się w czerwcu 2010 r. na stronie internetowej PTTK – łącznie 65 bacówek i schronisk górskich podlegających PTTK i stosujących regulamin towarzystwa.

Redaktorzy i współpracownicy czasopisma co najmniej dwa razy odwiedzili każdy obiekt – od lipca 2010 r. do 15 czerwca 2011 r. Działali według metody mystery shopping (tajemniczy klient), dzięki czemu byli traktowani jak zwykli turyści. Przyglądali się zachowaniu obsługi, oceniali panujące w obiektach warunki i przestrzeganie zasad zawartych w regulaminie. Ogólnie, pod uwagę wzięto wyżywienie (oferta, jakość, cena), noclegi (wyposażenie, porządek, ogrzewanie, cisza nocna), warunki sanitarne (liczba sanitariatów, czystość, suszarnia) oraz obsługę i ogólną atmosferę schroniska (kontakt, strona internetowa, uprzejmość obsługi).

Oto ranking schronisk górskich w regionie kłodzkim (w nawiasie miejsce w skali ogólnopolskiej):
1. Schronisko Pasterka (4). Atuty: czysto i schludnie, dobre jedzenie, poddasze z czytelnią, górska atmosfera. Słabości: długi czas oczekiwania na posiłki, zwłaszcza gdy na obiad przyjeżdżają grupy zorganizowane, w czasie wizyty w barze serwowano dyskotekową muzykę. Zniżki: PTTK, Honorowi Dawcy Krwi.
2. Schronisko Na Szczelińcu (31). Atuty: ładne, odnowione pokoje, czyste sanitariaty, miła obsługa. Słabości: nieprzestrzegana cisza nocna, tłok w sezonie, brak górskiej atmosfery, wrzątek za niewielką opłatą. Zniżki: PTTK, Honorowi Dawcy Krwi, BTA Kompas.
3. Schronisko Jagodna (46). Atuty: czyste toalety, dużo materiałów informacyjnych w jadalni. Słabości: niewielki wybór posiłków w menu, schronisko zamknięte w nocy, nierespektowana cisza nocna, zimno w pokojach. Zniżki: PTTK.
4. Schronisko Zygmuntówka (50). Atuty: pomocni gospodarze, bardzo dobre jedzenie, górski klimat. Słabości: tylko jeden prysznic, kiepska jakość sanitariatów, umiarkowana czystość w pokojach, brak kuchni turystycznej, utrudniony kontakt telefoniczny. Zniżki: PTTK.
5. Schronisko Na Śnieżniku (53). Atuty: ciepła woda cały dzień, suszarnia i kuchnia turystyczna. Słabości: niemiła obsługa, niedobre i drogie jedzenie, płatne prysznice, brak górskiej atmosfery, nieprzestrzegana cisza nocna. Zniżki: PTTK.
6. Schronisko Pod Muflonem (55). Atuty: górska atmosfera (dobry blues w bufecie), miła obsługa. Słabości: schronisko zamknięte w nocy, zimna woda w kranie, umiarkowana czystość w toaletach, mały wybór menu. Zniżki: brak.

W rankingu nie zostało uwzględnione schronisko „Orlica” w Zieleńcu. Jak napisała redakcja: „tutaj ajent zmienił się w kwietniu, w efekcie w maju i na początku czerwca obiekt nie był dostępny dla turysty”. Faktycznie, dotychczasowi dzierżawcy zrezygnowali w kwietniu z prowadzenia schroniska ze względu na wygórowany czynsz. O nowym ajencie nic nie wiadomo. Od maja br. „Orlica” jest zamknięta i nie wiadomo kiedy wznowi działalność i w jakiej formie.

Szczegóły rankingu w sierpniowym numerze miesięcznika „npm”.

[M.G.]

REKLAMA:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.