Dolní Morava: ścieżka w obłokach

Ścieżka w obłokachMasyw Śnieżnika wzbogacił się o ciekawą atrakcję turystyczną. To tzw. „ścieżka w obłokach”, zbudowana w śnieżnickim kurorcie narciarskim Dolní Morava. Oficjalne otwarcie obiektu odbyło się 5 grudnia 2015 roku. Czesi chyba pozazdrościli Polakom wieży widokowej na Trójmorskim Wierchu i zbudowali swoją po przeciwnej stronie doliny rzeki Moravy. Nie jest to jednak „zwykła” wieża widokowa…

2015.12.05-0a

Dolní Morava to długa wieś malowniczo rozciągnięta w dolinie rzeki Morava u podnóża Masywu Śnieżnika (czeski: Kralický Sněžník). Jest jednym z najbardziej nowoczesnych ośrodków narciarskich w całej Republice Czeskiej. Miłośnicy narciarstwa zjazdowego znajdą tu ok. 9,5 km naśnieżanych tras zjazdowych i łącznikowych. Główna nartostrada ma 1200 m długości i 80 m szerokości. Najszybciej dotrzemy tutaj korzystając z przejścia granicznego w Boboszowie, skąd jedziemy w kierunku miasta Králíky, by tuż za nim skręcić w lewo w dolinę rzeki Moravy. Stezka v oblacích, której budowa rozpoczęła się w kwietniu 2015 r., miała zostać otwarta latem. Jednak wichura, która przeszła tędy na początku lipca, wyrządziła sporo szkód i trzeba było termin otwarcia przesunąć na grudzień.

Ścieżka w obłokach

„Ścieżka w obłokach” zbudowana została na stokach góry Slamník (inna nazwa: Sviní hora) na wysokości 1116 m n.p.m., w pobliżu górnej stacji wyciągu Sněžník. Autorem projektu jest czeski architekt Zdeněk Fránek. Koszt budowy wyniósł ok. 100 mln koron. Nie jest to typowa wieża widokowa. Jest to raczej połączenie wieży, promenady spacerowej i zjeżdżalni. Cała konstrukcja składa się generalnie z trzech wież, wokół których wije się ścieżka widokowa prowadząca na wysokość 58,5 metra. Wszystkie drewniane elementy wykonane są z modrzewia. Wędrując po tej ścieżce w drodze na szczyt pokonujemy odległość 750 metrów oraz 38 m przewyższenia. Kładka jest tak skonstruowana, żeby była dostępna cały rok także dla osób niepełnosprawnych oraz rodzin z dziećmi na wózkach. Na trasie zainstalowano 15 tablic informacyjnych, z których można poznać historię tego miejsca oraz najciekawszych atrakcji w okolicy. Odległość między „piętrami” można pokonać także w rękawie z siatki (w obie strony), a z góry na dół można zjechać w 101-metrowej stalowej rurze z okienkami (tzw. tobogan, dodatkowo płatny). Ze szczytu budowli widoczne są m.in.: dolina rzeki Morava, spora część Jeseników oraz Orlické hory, zaś przy dobrej widoczności można dostrzec zarys Karkonoszy z charakterystyczną Śnieżką.

Ścieżka w obłokach

Nie tylko ze względu na konstrukcję nie jest to typowa wieża widokowa. Jest to obiekt całkowicie komercyjny, a bilety są drogie nawet jak na polską kieszeń. Przykładowo: normalny bilet kosztuje 290 koron (z wjazdem wyciągiem tam i z powrotem) lub 190 koron (bez wyciągu). W okolice wieży można wjechać koleją linową lub pójść pieszo skrajem nartostrady albo niebieskim szlakiem okrężną drogą przez las. Bilety wstępu kupuje się przy dolnej stacji wyciągu (chata Marcelka) lub bezpośrednio przy wejściu do obiektu. W pobliżu znajduje się duży czterogwiazdkowy hotel Vista. W dniu otwarcia pierwsze sto osób otrzymało pamiątkową odznakę. Zdecydowana większość gości zdobywała wieżę z marszu po bezśnieżnej nartostradzie. Wiele osób rezygnowało z zaliczenia płatnej atrakcji, bo tego dnia w większości była to „ścieżka we mgle”.

Ścieżka w obłokach

Ścieżka w obłokach

Ścieżka w obłokach

Ścieżka w obłokach

Ścieżka w obłokach

Ścieżka w obłokach

Ścieżka w obłokach

Ścieżka w obłokach

Nie wszystkim jednak nowy obiekt przypadł do gustu. W czeskich serwisach turystycznych pojawiły się komentarze, że wybudowane „monstrum” psuje okoliczny krajobraz i w ten sposób robi się z naszych gór Disneyland… Pamiętajmy o tym w kontekście planowanej budowy abstrakcyjnej wieży widokowej na Śnieżniku.

Ścieżka w obłokach - cennik

Aktualny cennik biletów wstępu na Ścieżkę w obłokach

[Tekst i zdjęcia: Marek Gałowski]

22 komentarzy do “Dolní Morava: ścieżka w obłokach

 1. Pingback: Masyw Śnieżnika

  • Można płacić kartą, bilety kupujemy w domku Marcelka albo juz na samej gorze.
   Domek Marcelka jest ZA hotelem VISTA (duzy hotel z murami oporowymi z gambionow).
   Zjezdzalnia chyba emocji duzo nie daje (doroslym) bo na dole leniwie sie czlowiek wysuuwa a nie wyskakuje z rury. Oplaca sie wejsc pieszo, troche to trwa z 60 minut? Droga dookola gory bo wprost przez stok nie polocam, mozna spasc bo jest stromo (gdy sie podchodzi pod obiekt po zamknietej trasie – a my polacy tak lubimy co nie).
   Sam obiekt dla kazdego, od mlodych do starych lacznie z dziecmi i wozkersow tez widzialem. Fajna sprawa na krotki wypad. Restauracje w rejonie zamykaja dosc szybko, do 17 np. Wiec obiad lepiej planowac wczesniej. Jedno wieksze miasteczo (z marketem) po drodze z boboszowa – odbijamy w lewo i mamy urokolwiy rynek z dobra knajpa pod zlotym labedziem czy cos. Niedaleko rejon umocnien/bunkry takze jak dojedziecie na miejsce ok 11 to sie w lecie obskoczy to i to. Na gore jedzie tez kolejka gondolowa ale to kosztuje dodatkowo 150 koron chyba. Obecnie sama sciezka kosztuje 200kC za doroslych. Mozna placic karta bo tych informacji czesi nie ujawniania na swoich stronach. W zlotowkach nie mozna (w niektorych knajpach mozna po kursie ciut wiekszym wiadomo)

  • Normalny bilet na sam wjazd koleją linową kosztuje 220 koron w obie strony (ok. 35 zł), lub 150 koron tylko w jedną stronę (ok. 24 zł).
   Normalny bilet wstępu na Ścieżkę w obłokach kosztuje aktualnie 200 koron (ok. 32 zł) bez wjazdu koleją, lub 350 koron (ok. 56 zł) z wjazdem koleją w obie strony.
   Płacić można wyłącznie w koronach lub kartą!

  • Tak, w listopadzie Ścieżka w obłokach jest otwarta od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-16.00. Ale w tygodniu trzeba iść na górę na piechotę – kolej linowa kursuje w listopadzie tylko w sobotę i niedzielę – od 9.30 co godzinę, przy minimalnej liczbie chętnych 20 osób.

  • Tak, w styczniu i lutym 2017 r. Ścieżka w obłokach jest czynna codziennie w godzinach 10.00- 15.30.

  • Cześć. W marcu ścieżka w obłokach czynna jest codziennie (od poniedziałku do niedzieli) w godzinach 10.00-15.30. Tobogan, którym można zjechać z góry, czynny jest tylko w weekendy przy dobrych warunkach pogodowych. Życzymy wielu miłych wrażeń!

  • Jest czynne! Od 27 marca do 25 maja Ścieżka w obłokach jest czynna codziennie w godzinach 10.00 – 16.30. Później, do końca czerwca, będzie czynne codziennie od 10.00 do 17.30. Zaś przez całe wakacje – od 1 lipca do 3 września będzie czynne codziennie od 9.00 do 18.00.

 2. A jak wyglada wejście z wozkiem z malym dzieckiem? Czy trasa/droga dookoła góry jest ciężka do przejścia? Czy lepiej wjechać kolejką?

  • Kolejką będzie najłatwiej – wózki, rowery i psy jadą za darmo! Można iść z wózkiem pieszo, ale zajmie to dużo czasu. Do dyspozycji turystów z dziećmi w wózkach jest jedna trasa (o nazwie: panoramaticka), która ma 16 km. Turyści z wózkami „turystycznymi” mogą pójść trasą o nazwie Pohadkova (ok. 4 km).

 3. Jak w ogóle wpakować wózek na tą kanapę? Szczerze mówiąc pierwszy raz będę się tak wybierała z maluchem

  • Kanapa jest duża i szeroka… Widziałem, że wózki jeżdżą też na osobnej kanapie.

 4. Jak wygląda stan drogi jadąc z Starej Morawy?czy jest to kreta droga przez góry?

  • Droga nie jest taka zła (chociaż to pojęcie względne) – samochodem osobowym da się tędy przejechać. Tak, to jest kręta droga przez góry. Najbardziej kręty odcinek jest od Nowej Morawy do granicy i jeszcze „kawałek” dalej. Później jest już bardziej prosto. Po drodze Stare Mesto, które też warto zwiedzić. Cała trasa ze Starej Morawy do Dolni Moravy zajmuje niecałą godzinę jazdy samochodem (ok. 42 km).

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rozwiąż równanie: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.