Dolní Morava: ścieżka w obłokach

Ścieżka w obłokachMasyw Śnieżnika wzbogacił się o ciekawą atrakcję turystyczną. To tzw. „ścieżka w obłokach”, zbudowana w śnieżnickim kurorcie narciarskim Dolní Morava. Oficjalne otwarcie obiektu odbyło się 5 grudnia 2015 roku. Czesi chyba pozazdrościli Polakom wieży widokowej na Trójmorskim Wierchu i zbudowali swoją po przeciwnej stronie doliny rzeki Moravy. Nie jest to jednak „zwykła” wieża widokowa…

2015.12.05-0a

Dolní Morava to długa wieś malowniczo rozciągnięta w dolinie rzeki Morava u podnóża Masywu Śnieżnika (czeski: Kralický Sněžník). Jest jednym z najbardziej nowoczesnych ośrodków narciarskich w całej Republice Czeskiej. Miłośnicy narciarstwa zjazdowego znajdą tu ok. 9,5 km naśnieżanych tras zjazdowych i łącznikowych. Główna nartostrada ma 1200 m długości i 80 m szerokości. Najszybciej dotrzemy tutaj korzystając z przejścia granicznego w Boboszowie, skąd jedziemy w kierunku miasta Králíky, by tuż za nim skręcić w lewo w dolinę rzeki Moravy. Stezka v oblacích, której budowa rozpoczęła się w kwietniu 2015 r., miała zostać otwarta latem. Jednak wichura, która przeszła tędy na początku lipca, wyrządziła sporo szkód i trzeba było termin otwarcia przesunąć na grudzień.

Ścieżka w obłokach

„Ścieżka w obłokach” zbudowana została na stokach góry Slamník (inna nazwa: Sviní hora) na wysokości 1116 m n.p.m., w pobliżu górnej stacji wyciągu Sněžník. Autorem projektu jest czeski architekt Zdeněk Fránek. Koszt budowy wyniósł ok. 100 mln koron. Nie jest to typowa wieża widokowa. Jest to raczej połączenie wieży, promenady spacerowej i zjeżdżalni. Cała konstrukcja składa się generalnie z trzech wież, wokół których wije się ścieżka widokowa prowadząca na wysokość 58,5 metra. Wszystkie drewniane elementy wykonane są z modrzewia. Wędrując po tej ścieżce w drodze na szczyt pokonujemy odległość 750 metrów oraz 38 m przewyższenia. Kładka jest tak skonstruowana, żeby była dostępna cały rok także dla osób niepełnosprawnych oraz rodzin z dziećmi na wózkach. Na trasie zainstalowano 15 tablic informacyjnych, z których można poznać historię tego miejsca oraz najciekawszych atrakcji w okolicy. Odległość między „piętrami” można pokonać także w rękawie z siatki (w obie strony), a z góry na dół można zjechać w 101-metrowej stalowej rurze z okienkami (tzw. tobogan, dodatkowo płatny). Ze szczytu budowli widoczne są m.in.: dolina rzeki Morava, spora część Jeseników oraz Orlické hory, zaś przy dobrej widoczności można dostrzec zarys Karkonoszy z charakterystyczną Śnieżką.

Ścieżka w obłokach

Nie tylko ze względu na konstrukcję nie jest to typowa wieża widokowa. Jest to obiekt całkowicie komercyjny, a bilety są drogie nawet jak na polską kieszeń. Przykładowo: normalny bilet kosztuje 290 koron (z wjazdem wyciągiem tam i z powrotem) lub 190 koron (bez wyciągu). W okolice wieży można wjechać koleją linową lub pójść pieszo skrajem nartostrady albo niebieskim szlakiem okrężną drogą przez las. Bilety wstępu kupuje się przy dolnej stacji wyciągu (chata Marcelka) lub bezpośrednio przy wejściu do obiektu. W pobliżu znajduje się duży czterogwiazdkowy hotel Vista. W dniu otwarcia pierwsze sto osób otrzymało pamiątkową odznakę. Zdecydowana większość gości zdobywała wieżę z marszu po bezśnieżnej nartostradzie. Wiele osób rezygnowało z zaliczenia płatnej atrakcji, bo tego dnia w większości była to „ścieżka we mgle”.

Ścieżka w obłokach

Ścieżka w obłokach

Ścieżka w obłokach

Ścieżka w obłokach

Ścieżka w obłokach

Ścieżka w obłokach

Ścieżka w obłokach

Ścieżka w obłokach

Nie wszystkim jednak nowy obiekt przypadł do gustu. W czeskich serwisach turystycznych pojawiły się komentarze, że wybudowane „monstrum” psuje okoliczny krajobraz i w ten sposób robi się z naszych gór Disneyland… Pamiętajmy o tym w kontekście planowanej budowy abstrakcyjnej wieży widokowej na Śnieżniku.

Ścieżka w obłokach cennik

Cennik biletów wstępu na Ścieżkę w obłokach – stan na 14.05.2019.

ZOBACZ też informacje aktualne na sezon wiosna-jesień 2019>>>

[Tekst i zdjęcia: Marek Gałowski]

REKLAMA:

47 Comments on “Dolní Morava: ścieżka w obłokach”

 1. Pingback: Masyw Śnieżnika
  1. Można płacić kartą, bilety kupujemy w domku Marcelka albo juz na samej gorze.
   Domek Marcelka jest ZA hotelem VISTA (duzy hotel z murami oporowymi z gambionow).
   Zjezdzalnia chyba emocji duzo nie daje (doroslym) bo na dole leniwie sie czlowiek wysuuwa a nie wyskakuje z rury. Oplaca sie wejsc pieszo, troche to trwa z 60 minut? Droga dookola gory bo wprost przez stok nie polocam, mozna spasc bo jest stromo (gdy sie podchodzi pod obiekt po zamknietej trasie – a my polacy tak lubimy co nie).
   Sam obiekt dla kazdego, od mlodych do starych lacznie z dziecmi i wozkersow tez widzialem. Fajna sprawa na krotki wypad. Restauracje w rejonie zamykaja dosc szybko, do 17 np. Wiec obiad lepiej planowac wczesniej. Jedno wieksze miasteczo (z marketem) po drodze z boboszowa – odbijamy w lewo i mamy urokolwiy rynek z dobra knajpa pod zlotym labedziem czy cos. Niedaleko rejon umocnien/bunkry takze jak dojedziecie na miejsce ok 11 to sie w lecie obskoczy to i to. Na gore jedzie tez kolejka gondolowa ale to kosztuje dodatkowo 150 koron chyba. Obecnie sama sciezka kosztuje 200kC za doroslych. Mozna placic karta bo tych informacji czesi nie ujawniania na swoich stronach. W zlotowkach nie mozna (w niektorych knajpach mozna po kursie ciut wiekszym wiadomo)

  1. Normalny bilet na sam wjazd koleją linową kosztuje 220 koron w obie strony (ok. 35 zł), lub 150 koron tylko w jedną stronę (ok. 24 zł).
   Normalny bilet wstępu na Ścieżkę w obłokach kosztuje aktualnie 200 koron (ok. 32 zł) bez wjazdu koleją, lub 350 koron (ok. 56 zł) z wjazdem koleją w obie strony.
   Płacić można wyłącznie w koronach lub kartą!

  1. Tak, w listopadzie Ścieżka w obłokach jest otwarta od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-16.00. Ale w tygodniu trzeba iść na górę na piechotę – kolej linowa kursuje w listopadzie tylko w sobotę i niedzielę – od 9.30 co godzinę, przy minimalnej liczbie chętnych 20 osób.

  1. Tak, w styczniu i lutym 2017 r. Ścieżka w obłokach jest czynna codziennie w godzinach 10.00- 15.30.

  1. Cześć. W marcu ścieżka w obłokach czynna jest codziennie (od poniedziałku do niedzieli) w godzinach 10.00-15.30. Tobogan, którym można zjechać z góry, czynny jest tylko w weekendy przy dobrych warunkach pogodowych. Życzymy wielu miłych wrażeń!

  1. Jest czynne! Od 27 marca do 25 maja Ścieżka w obłokach jest czynna codziennie w godzinach 10.00 – 16.30. Później, do końca czerwca, będzie czynne codziennie od 10.00 do 17.30. Zaś przez całe wakacje – od 1 lipca do 3 września będzie czynne codziennie od 9.00 do 18.00.

 2. A jak wyglada wejście z wozkiem z malym dzieckiem? Czy trasa/droga dookoła góry jest ciężka do przejścia? Czy lepiej wjechać kolejką?

  1. Kolejką będzie najłatwiej – wózki, rowery i psy jadą za darmo! Można iść z wózkiem pieszo, ale zajmie to dużo czasu. Do dyspozycji turystów z dziećmi w wózkach jest jedna trasa (o nazwie: panoramaticka), która ma 16 km. Turyści z wózkami „turystycznymi” mogą pójść trasą o nazwie Pohadkova (ok. 4 km).

 3. Jak w ogóle wpakować wózek na tą kanapę? Szczerze mówiąc pierwszy raz będę się tak wybierała z maluchem

  1. Kanapa jest duża i szeroka… Widziałem, że wózki jeżdżą też na osobnej kanapie.

  1. Droga nie jest taka zła (chociaż to pojęcie względne) – samochodem osobowym da się tędy przejechać. Tak, to jest kręta droga przez góry. Najbardziej kręty odcinek jest od Nowej Morawy do granicy i jeszcze „kawałek” dalej. Później jest już bardziej prosto. Po drodze Stare Mesto, które też warto zwiedzić. Cała trasa ze Starej Morawy do Dolni Moravy zajmuje niecałą godzinę jazdy samochodem (ok. 42 km).

 4. Witam. Chciałbym się wybrać z małym dzieckiem (z wózkiem) na ścieżkę w obłokach. Czy w tym roku zmieniła się jakoś sytuacja np. co do transportu wózka koleją, czy ewentualnie cennik uległ zmianie ? Czytając poprzednie komentarze praktycznie wszystko wydaję się jasne lecz pytanie właśnie czy te informację są nadal aktualne ?

  1. Informacje są aktualne także w 2017 roku. Wózek koleją jedzie za darmo. Dzieci do 3 lat mają za darmo jazdę koleją i wstęp na Ścieżkę. Dzieci w wieku 3-15 lat płacą za kolej i wejście na wieżę 190 koron. Jest bilet rodzinny (max 2 dorosłych + 3 dzieci): wjazd koleją + wstęp kosztuje 790 koron. Płacić można tylko koronami lub kartą. W lipcu i sierpniu Ścieżka w obłokach czynna jest codziennie w godz. 9.00-18.00. Kolej linowa kursuje w godz. 8.30-18.30. Życzę miłego pobytu w Masywie Śnieżnika!

 5. Świetnie 🙂 dziękuje za informacje 🙂 już kolejny raz będziemy spędzać czas w okolicach Śnieżnika. Okolica jest piękna, miejsce godne polecenia jeśli tylko ktoś lubi aktywny wypoczynek w górach 🙂
  Pozdrawiam

 6. Cześć. Jest szansa dotrzeć na ścieżkę wózkiem elektrycznym? Kolejką odpada bo widzę limit 50kg. A mój blisko 150kg. A trasą? Nigdzie nie mogę znaleźć opisu trudności i długości poszczególnych tras. Którą wybrać by nie była zbyt długa (ograniczony zasięg wózka) i jednocześnie niezbyt trudna. Co prawda to wózek terenowy, ale z wąskimi, wyboistymi czy stromymi ścieżkami będzie problem. Czy na samą „ścieżkę w obłokach” obowiązuje jakiś limit wagowy? Bo razem z wózkiem mam ok 200kg.

  1. Cześć! Faktycznie, koleją linową wywożą wózki inwalidzkie o wadze tylko do 50 kg. Czyli mając pojazd bardziej ciężki, z parkingu pod wieżę trzeba dotrzeć jedną z leśnych ścieżek. Mapy szlaków: LINK (po czesku, ale zrozumiale). Ewentualnie trzeba przyjechać z drugim lekkim wózkiem, który będzie można wywieźć koleją na górę. Czesi chyba nie mają z tym problemu – nie znalazłem żadnych informacji na ten temat nawet na czeskich portalach dla osób niepełnosprawnych. Na ścieżkę nie obowiązuje limit wagowy – wieża jest tak skonstruowana, że przy dobrych warunkach pogodowych, w jednym momencie może przebywać tam nawet do 4 tysięcy osób! Pozdrawiam!

 7. Wielkie dzięki :). Wygląda na to, że najłatwiejsza z tych krótszych jest Pohadkova, choć nie wiem czy wystarczająco by wózek dał radę. Cóż, pozostaje chyba sprawdzić samemu. Pozdrawiam

  1. O.K. Po powrocie proszę podzielić się informacjami. Mogą komuś jeszcze się przydać. 🙂

 8. Czy skorzystanie z wjazdu kolejką (krzesełkową jak widzę na zdjęciach) jest w ogóle możliwe dla osoby nie potrafiącej wstać z wózka nawet przy czyjejś pomocy? Czy osoba całkowicie niesprawna fizycznie musi jednak skorzystać ze ścieżki spacerowej?

  1. Raczej jest to niemożliwe. Widziałem, że osoby niepełnosprawne wjeżdżają kolejką, ale wózek jedzie obok tej osoby albo nawet na osobnym krzesełku. Jest też limit ciężkości wózka – do 50 kg, czyli odpadają np. wózki elektryczne. Wiele zapewne zależy też od obsługi kolei, która mogłaby asekurować wjazd osoby niepełnosprawnej na wózku. Nie wiem tylko, czy ulokowanie (i zabezpieczenie) osoby z wózkiem na krzesełko kolei byłoby technicznie możliwe (nie widziałem takiej sytuacji). Pozdrawiam!

 9. Cześć! Głupie pytanie, ale =) Czy można wchodzić na ścieżkę i kolejkę w butach z obcasem ok. 5-6 cm?

  1. Według piktogramów umieszczonych na tablicy informacyjnej obok kasy, jest zakaz wchodzenia na ścieżkę w obuwiu na wysokim obcasie. Koleją do góry zapewne się wjedzie, natomiast na ścieżkę nie wpuszczą. Chodzi zapewne o kwestie bezpieczeństwa, bo na górze są miejsca gdzie obcas może utknąć…

   1. Dziękuję za szybką odpowiedź! A jeśli obcas nie wysoki i dość szeroki (czyli nie szpilka)?

    1. Najlepsze są buty turystyczne 🙂 Zapewne dużo też zależy od obsługi, która może przymknąć oko na nietypowe obuwie. Ale w razie wypadku, będzie to okoliczność obciążająca… My promujemy obuwie turystyczne. 🙂

 10. Cześć, chcemy dojechać rowerami na ścieżkę, czy jest to możliwe? Czy wyciąg zabiera rowery? Gdzie zaczyna się wyciąg? Czy można zabrać rowery na szczyt ścieżki? Czy jest miejsce, gdzie można je przypiąć? Pozdrawiam 🙂

  1. Witam! Kasy znajdują się w Chacie Marcelka – obok znajduje się dolna stacja wyciągu (Lanovka Sněžník), który wwozi turystów na górę. Wyciągiem można wieźć rower za darmo. Na górę można też pojechać rowerem jedną z dwóch tras znakowanych („pohádková” lub „kolem kostela”). Na „szczyt ścieżki” rowerów raczej się nie zabiera – nie widziałem… Rowery zostawia się przed wejściem do kas na początku ścieżki. Pozdrawiam i życzę przyjemnego zwiedzania!

  1. Myślę że tak, bo skoro rowery i wózki inwalidzkie można wwozić, to i wózek dziecięcy też się da. Z tym, że może trzeba będzie złożyć wózek albo zdjąć gondolę… 🙂

  1. Na październik jeszcze nie ma podanych dni i godzin otwarcia. W dniach 2-29 września Ścieżka w obłokach jest otwarta codziennie w godzinach 10.00-16.30. Możliwe więc, że w październiku obiekt będzie czynny codziennie, ale krócej o pół godziny… Zastrzegają też sobie zmiany w przypadku złych warunków atmosferycznych. Jak będziemy wiedzieć więcej, napiszemy https://www.facebook.com/TurystaKlodzki/

  1. Tak, Ścieżka w obłokach jest czynna w Sylwestra i Nowy Rok. W ostatni dzień grudnia czynne jest w godz. 10.00-21.00; w pierwszy dzień stycznia czynne jest w godz. 10.00-15.30. Pozdrawiam!

 11. Że szczerego serca nie polecam tej atrakcji nic tam nie ma, przejść się na wieżę tam i spowrotem ok 40 minut za 490 kc ( ok 90 zł na osobę) to bardzo duża przesada,i co mnie też dziwiło duża dezinformacja jak to w Czechach,wszystkiego trzeba się domyślać .24 06-2020.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.