Borówkowa – wieża widokowa

Borówkowa (900 m n.p.m.) – szczyt w północnej części Gór Złotych, na granicy polsko-czeskiej. Wznosi się pomiędzy Przełęczą Lądecką a Przełęczą Różaniec i jest najwyższym szczytem tej części pasma. Z Borówkowej roztaczają się znakomite panoramy, osiągalne głównie dzięki zbudowanej w 2006 roku wieży widokowej.

Borówkowa - wieża widokowa

Pierwsza konstrukcja ułatwiająca oglądanie panoram ze szczytu Borówkowej, zwanej wówczas Heidelkoppe, pojawiła się latem 1870 r. staraniem uzdrowiska w Lądku. Nie była to jeszcze wieża, lecz drewniana platforma widokowa. Budowla przetrwała ok. 10 lat. W 1889 r. wzniesiono 17-metrową drewnianą wieżę widokową. Ten obiekt przetrwał 11 lat. Kolejną wieżę zbudowano w 1908 roku. Miała 21 m wysokości i trzy kondygnacje. Najwyższy taras widokowy znajdował się na wysokości 15 metrów. Na przełomie lat 1922 i 1923 również ta wieża została zburzona ze względu na zły stan techniczny. Kilka lat później pojawił się projekt budowy następnej drewnianej wieży o wysokości 13 metrów wysokości. Pod koniec lat 20. XX wieku na szczycie pojawił się nowy obiekt, ale była to raczej wieża triangulacyjna, na którą wchodzili turyści. Informacje o tym obiekcie pochodzą jeszcze z 1938 r. W 1930 roku na szczycie zbudowane zostało schronisko (zamknięte w 1941 r.). Po wojnie, teren był mocno strzeżony i niedostępny dla turystów. Zrujnowane schronisko zostało rozebrane pod koniec lat 50.

Borówkowa - wieża widokowa

Od 2006 roku na szczycie Borówkowej stoi nowa wieża widokowa, zbudowana przez miasto Javornik. Przymiarki do budowy trwały już od 1998 r., jednak dopiero po wstąpieniu Republiki Czeskiej do UE otworzyły się możliwości sfinansowania budowy ze źródeł zewnętrznych. Fundusze pozyskano z programu na rozwój pogranicza polsko-czeskiego Interreg IIIA. Uroczyste otwarcie nowej wieży odbyło się 7 października 2006 roku. Budowla przypomina wielki walec nakryty stożkowatym daszkiem. Cała konstrukcja jest stalowa i na zewnątrz odeskowana. Ogółem wieża ma 25,4 m wysokości, zaś taras widokowy znajduje się na poziomie 24 m. Przy wejściu znajduje się mały schron dla turystów. Na szczyt wchodzi się po 155 metalowych schodach zamocowanych spiralnie. Z wieży rozciągają się wspaniałe widoki m.in. na Góry Rychlebskie, Góry Orlickie, Masyw Śnieżnika, Jesioniki, jeziora Nyskie i Otmuchowskie, zaś przy dobrej pogodzie nawet Karkonosze. Na suficie tarasu widokowego namalowana jest specyficzna róża wiatrów – oznaczone są strony świata oraz najważniejsze szczyty, które można dostrzec z wieży.

Borówkowa - wieża widokowa

Zbudowanie nowej wieży znacznie wzmogło tutejszy ruch turystyczny. Wieża znajduje się po czeskiej stronie granicy. Obok znajdziemy bogate zaplecze dla turystów – wiaty, ławy i stoły.

Wieża jest otwarta cały czas. W sezonie turystycznym otwarty jest kiosk gastronomiczny (czynny VII-VIII codziennie; V-VI, IX-X w święta, soboty i niedziele). Najłatwiej dotrzemy tu idąc z Przełęczy Lądeckiej zielonym szlakiem lub z Travnej szlakiem niebieskim.

Borówkowa - wieża widokowa

REKLAMA:

One Comment on “Borówkowa – wieża widokowa”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.