Dlaczego warto przyjechać do Lądka-Zdroju?

Lądek-ZdrójLądek-Zdrój, jeden z pięciu kurortów Ziemi Kłodzkiej, znany jest ze swoich walorów uzdrowiskowych. Miasto oraz okolice obfitują też w zabytki oraz atrakcje przyrodnicze. Lądek-Zdrój położony jest w południowo-wschodniej części Ziemi Kłodzkiej, u podnóża Gór Złotych. Wiele osób może uważać, że Lądek to koniec świata. Jednak po przyjeździe na miejsce, osoby te w większości są zauroczone usytuowaniem miasta i zdroju. Bywalcy twierdzą, że Lądek-Zdrój jest najpiękniej położony spośród wszystkich dolnośląskich uzdrowisk.

Lądek-Zdrój
Lądek-Zdrój: Park Zdrojowy i Zdrój „Wojciech”. Foto: Marek Gałowski

Lądek-Zdrój jest jednym z najbardziej znanych uzdrowisk w Polsce. „Londyn? Nie ma takiego miasta! Jest Lądek-Zdrój” – to parafraza dialogu ze słynnej polskiej komedii „Miś”. Miasto nie jest duże – mieszka tutaj niecałe 6 tysięcy osób. Wyraźny jest podział na część miejską i uzdrowiskową. Miejscowość jest dobrze osłonięta od wiatrów, dzięki czemu posiada łagodny klimat ze znacznym nasłonecznieniem. Spośród innych polskich uzdrowisk, Lądek-Zdrój wyróżnia się swoją historią. Uzdrowisko uważane jest za najstarsze w Polsce. Jest też jednym z najstarszych w Europie. Według źródeł historycznych, w 1241 roku miejscowe urządzenia kąpielowe zostały zniszczone przez Mongołów wracających po bitwie pod Legnicą. Nowożytna historia lądeckiego zdroju zaczęła się w 1498 r., kiedy to wzniesiony został zdrój „Jerzy” (obecnie „Stary Jerzy”). Najbardziej reprezentacyjnym obiektem części zdrojowej jest Zakład Przyrodoleczniczy „Wojciech” zbudowany w 1678 r. na wzór łaźni w Budapeszcie. Szczególny rozwój uzdrowiska zaczął się w drugiej połowie XVIII wieku. Zaczęły wówczas powstawać parki i promenady spacerowe. Spacerując parkowymi alejkami miło mieć świadomość, że 200 lat temu przechadzali się tędy m.in. król Fryderyk Wilhelm III, car Aleksander I, poeta Johann Wolfgang Goethe oraz przyszły prezydent USA John Quincy Adams. Wizyty koronowanych głów rozsławiły miejscowość na cały świat. W XIX wieku właścicielką okolicznych terenów była księżna Marianna Orańska. Nastąpił wówczas znaczny wzrost liczby inwestycji oraz kuracjuszy. Większość współczesnych obiektów zdrojowych pochodzi właśnie z 19 stulecia.

Lądek-Zdrój
Lądek-Zdrój: Albrechtshalle i Kaplica Zdrojowa. Foto: Marek Gałowski

Podstawą lądeckiego lecznictwa uzdrowiskowego są słabo zmineralizowane termalne wody radoczynne. Takie wody występują jedynie w Sudetach, m.in. właśnie w Lądku-Zdroju. Są to źródła ciepłe, a skład wody uzupełniają fluor i siarczyny. Nasyconą radonem wodę stosuje się do inhalacji, picia oraz kąpieli. Kąpiele radonowe zaleca się dla osób ze schorzeniami reumatycznymi, narządów ruchu oraz układu oddechowego. Działanie wód radonowych powoduje zmniejszenie bólu i obrzęków stawowych, przyspieszenie zrostu kostnego i zwiększenie masy kostnej. Wody te obniżają także poziom „złego” cholesterolu w krwi, glukozy oraz kwasu moczowego. Dobroczynny wpływ leczniczy wód siarkowo-fluorkowych polega głównie na wchłanianiu przez skórę jonów siarczkowych i fluoru. Siarka wchłonięta przez skórę ma wpływ na działanie chrząstek stawowych. Kąpiele działają odmładzająco, zaś skóra pod wpływem radonu, siarki czy fluoru staje się wręcz aksamitna. Nawet kilkudniowe korzystanie ze źródeł poprawia ogólne samopoczucie i zdrowie na długi czas. Podobno lądeckie wody powodują też zwiększanie wydzielania hormonów płciowych, dlatego miejsce jest idealne dla par (nie tylko młodych). W różnych punktach Parku Zdrojowego zlokalizowanych jest kilka ujęć wód mineralnych, z których można korzystać za darmo i do woli.

Nie samymi zabiegami kuracjusze żyją… Po inhalacjach i kąpielach warto rozejrzeć się po okolicy. W tym celu można skorzystać z interaktywnego przewodnika po Ziemi Kłodzkiej z np. strony http://wladku.pl/ladek-zdroj-okolice/. Usytuowanie w zacisznej kotlince na zachodnich stokach Gór Złotych oraz w bliskiej odległości od Masywu Śnieżnika sprawia, że Lądek-Zdrój jest doskonałą bazą wypadową na wycieczki piesze i rowerowe. Okolice miasta pokryte są gęstą siecią szlaków turystycznych i spacerowych, zaś bliskość granicy i dostępność komunikacyjna sprawia, że bez problemów można wybrać się na zwiedzanie atrakcji w Republice Czeskiej. Latem w Lądku-Zdroju odbywają się dwie duże imprezy, przyciągające tłumy gości. W lipcu Lądeckie Lato Baletowe, zaś we wrześniu Przegląd Filmów Górskich, będący najstarszą i największą imprezą tego typu w Polsce.

W wolnym czasie warto poznać lądeckie zabytki. Wiele atrakcji i pamiątek przeszłości mamy już w części zdrojowej miasta. Najstarszym obiektem jest Zakład Przyrodoleczniczy „Stary Jerzy”. Po licznych przebudowach, najstarsze elementy obiektu pochodzące z 1498 r. zachowały się na pierwszej kondygnacji. Nieco powyżej „Jerzego” znajduje się wieżyczka zegarowa z 1580 roku, zaś obok na wzgórzu kaplica św. Jerzego z 1658 roku. Wizytówką Lądka-Zdroju jest Zakład Przyrodoleczniczy „Wojciech”. Pierwotny obiekt został zbudowany w tym miejscu w 1678 r. Obecny wygląd „Wojciech” uzyskał w latach 1878-80. Kąpiel odbywa się w okrągłym marmurowym basenie, wypełnionym błękitną wodą mineralną. Ciekawostką jest kryty most nad Białą Lądecką z lat 30. XX wieku, który jest jedynym tego typu obiektem w Polsce. W pobliżu znajdują się Stawy Biskupie oraz, nieco dalej, najwyżej w Polsce położone Arboretum – leśny ogród drzew i krzewów egzotycznych.

Lądek-Zdrój
Lądek-Zdrój: ratusz. Foto: Marek Gałowski

Warto odbyć też spacer do części miejskiej. Ze zdroju do miasta dojdziemy ulicami Kościuszki oraz Zdrojową, która jeszcze niedawno nazywała się 1 Maja (a przed wojną Hohenzollernstrasse). Przy ulicy Zdrojowej mijamy ruinę dawnego kościoła ewangelickiego, przed którym stoi obelisk poświęcony księżnej Mariannie Orańskiej. „Sercem” miejskiej części Lądka-Zdroju jest Rynek ze znajdującym się pośrodku ratuszem z XIX wieku. Wokół Rynku znajdują się barokowe kamienice. Szczególnie ciekawe są renesansowe podcienia w pierzei północnej. W latach 1724-42, w kamienicy nr 1 mieszkał i tworzył jeden z najsłynniejszych rzeźbiarzy epoki baroku na Śląsku Michael Klahr (starszy). Jego autorstwa jest m.in. figura Trójcy Św. z 1741 r. na Rynku. Najstarszym zabytkiem części miejskiej jest kamienny most św. Jana, zbudowany w 1565 roku. Na balustradzie znajduje się figura św. Jana Nepomucena z 1709 r.

Lądek-Zdrój posiada bogatą bazę noclegową, więc każdy gość znajdzie oczekiwany standard. Są tutaj zarówno kwatery prywatne, ośrodki wczasowe i sanatoria, jak i pensjonaty oraz kilkugwiazdkowe hotele. Ciekawą inicjatywą jest współpraca w ramach sieci „Lokalne Firmy Partnerskie”, gdzie turyści odnoszą wymierne korzyści. Inicjatorem projektu jest właściciel pokoi gościnnych Kasia i Darek. Jest to przedsięwzięcie polegające na wzajemnym promowaniu swoich usług przez firmy lokalne z Lądka i okolic. Przykładowo – pokoje gościnne Kasia i Darek współpracują z restauracją Polska Chata. Goście nocujący w tym obiekcie otrzymują bon rabatowy 5% do wykorzystania w restauracji. Warto więc pytać o tego typu promocje, zaś inicjatorzy zapraszają do współpracy inne obiekty świadczące usługi dla turystów. Tym bardziej, że każda współpracująca firma może być umieszczona w internetowym mini przewodniku po Ziemi Kłodzkiej http://wladku.pl/ladek-zdroj-okolice/.

Lądek-Zdrój
Lądek-Zdrój: podcienia i kamienice w Rynku. Foto: Marek Gałowski

Zapraszam zatem do odwiedzenia najstarszego polskiego uzdrowiska. Lądek-Zdrój to jedno z najpiękniejszych miejsc na mapie naszego kraju. Walory zdrowotne oraz turystyczne miasta i okolic sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jest to miejsce interesujące zarówno dla kuracjuszy jak i turystów.

Lądek-Zdrój
Lądek-Zdrój: Zdrój „Wojciech”. Foto: Marek Gałowski
REKLAMA:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.